Rozdíl zapojení efektů mezi insertem a sendem

Rozdíl zapojení efektů mezi insertem a sendem


Kdy použít zapojení efektů v mixu v insertu a kdy v sednu. Jak se tato zapojení liší? Na to se blíže podíváme v tomto příspěvku.


Insert vs. Send

Při mixu máme možnost použít efekty ve dvojím zapojení. Již z názvu vyplývá jaký je jejich základní rozdíl.

Pokud použijeme zapojení Insert – znamená, že zvolený procesor vkládáme zvuku do cesty přímo. Pokud zvolíme zapojení Send – nefektrovaný zvuk do efektu odesíláme.

Jde tedy bud o přímé vložení efektu zvuku do cesty (pak je jím ovlivněn 100%), nebo možnost přidávat zvolený efekt poměrově. Tento poměr nastavujeme sami.

Kdy Insert a kdy Send?

Z podstaty tohoto zapojení, do insertu vkládáme efekty, které mají zvuk ovlivňovat úplně. To jsou zpravidla ekvalizace, komprese, efekty, které tvarují základní podobu zvuku.

V sendech zapojujeme efekty, jejichž míru chceme kontrolovat. Zpravidla se jedná o modulační efekty jako je reverb, delay a pod.

Sendy mají tu výhodu, že do nich můžeme zasílat jakékoliv množství stop ve zvoleném poměru. Nemusíme tak nastavovat např. na celou sekci bubnů čítající 10 stop dozvuk na každou stopu zvlášť. Šetříme tak výkonnostní zdroje počítače a navíc je tato metoda rychlejší pro nastavení.

Video

Rozdíl zapojení efektů mezi insertem a sendem

SHARE IT:

Leave a Reply