2 Kroky Jak PŘIPRAVIT Projekt Na MIX

2 Kroky Jak PŘIPRAVIT Projekt Na MIX

V domácím studiu často přeskakujeme důležitou část práce mezi záznamem a mixem. A to je příprava stop a celého projektu na mix. Jaké dva kroky musíme při přípravě na mix udělat?

2 Kroky K lepšímu mixu

Nahrávání má několik fází, které zpravidla děláme v domácím nahrávacím studiu všechny. Jedná se o záznam, mix a mastering. Jak ale praví známé rčení: „Ďábel se skrývá v detailu“.

I v nahrávacím studiu jsou činnosti, které jsou skryté. Např. při vybavení studia se zaměřujeme na nákup hlavních komponent jako jsou monitory a převodníky atd. Ale celkem vysoké „skryté“ náklady jsou kabely, mikrofonní stojany či další příslušenství.

Podobnou záležitostí je důležitý mezikrok po nahrávání a před mixem. A to PŘÍPRAVA Projektu na Mix.

Rovnou na mix…

Jistě to znáte… Dokončíte záznam a chcete se rovnou vrhnout na mix samotný. Je to celkem logické, mix je kreativní a zábavná část vzniku nahrávky. Sám mám mix v celém řetězci vzniku nahrávky nejraději.

Je ale VELMI DŮLEŽITÉ věnovat čas přípravě projektu na mix.

Proč připravovat Projekty na Mix?

Odpověď je jednoduchá. Nechceme, aby NIC nerušilo naše soustředění při práci na mixu samotném.

Scénář kdy se neustále vracíme do situace, kdy se musíme ptát: „Kde je stopa basy? Co obsahuje stopa s názvem Audio 1.waw? Proč nehraje stopa kytary? Proč se zkresluje celý mix v master výstupu? Jak rychle zapnout /vypnout celou sekci bubnů? Kde leží první refrén..“ atd. nás připravuje o soustředění na mix samotný.

Toho se chceme vyvarovat, chceme, aby jsme tyto problémy vyřešili PŘEDEM. Dříve než začneme míchat.

2 Kroky Jak PŘIPRAVIT Projekt Na MIX

Při přípravě projektů na mix děláme 2 kroky:

1. Organizace projektu
2. Editace stop

Organizace projektu

Při organizaci projektu máme 2 cíle:

1. Zpřehlednit celý prostor projektu
2. Zjednodušit celý mix

Vše nastavíme tak, aby jsme měli jasnou představu, kde jaká stopa leží, co obsahuje a jak ji co nejrychleji najít. Také si zjednodušíme mix tím, že stopy organizujeme do celků, které jednodušeji kontrolujeme a tím i celý mix.

Editace stop

Editace stop je druhý předpoklad pro dobrý mix. Editace je proces kdy stopy čistíme a upravujeme tak, aby jsme z nich získali maximum a položili základy pro dobré dokončení mixu.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

2 Kroky Jak PŘIPRAVIT Projekt Na MIX

SHARE IT:

Comments are closed.