3 tipy pro mix zpěvu s delayem

3 tipy pro mix zpěvu s delayem


Delay je jedním z nejběžnějších efektů, které používáme při mixu. Jak dosáhnout větší kontroly nad jeho použitím při mixu zpěvu? 3 tipy si ukážeme ve videu.

Delay v mixu

Podstatou delaye je opakování signálu, pro který chceme tento efekt použít. To nám umožňuje vytvářet nové zvukové plochy v mixu. Vracíme tak původní, neefektovaný zvuk zpět do mixu. To se, ale může stát nevýhodou, protože opakující se signál, může zastřít původní informaci. Případně zamazat celý mix. Je tedy dobré mít v záloze strategii jak dostat výstup z delaye pod kontrolou.

Delay můžeme potlačit pomocí sidechain komprese. Tak se jeho větší objem vrací do mixu až v okamžiku, kdy odezní původní signál. Pokud zapojíme kompresor za delay a do jeho sidechain vstupu pošleme stopu zpěvu, utlumí kompresor výstup delaye do okamžiku než přímý signál odezní. Tak bude v okamžiku, kdy zní track vokálu míra delaye menší a vrátí se zpět až po odeznění přímého signálu. Stopa zpěvu je stále naefektovaná, ale čistší.

Druhý tip jde opačným způsobem – můžeme výstup z delaye zvýraznit zapojením zkreslení za výstup delaye. Tak se objem delaye v mixu zvětší a dostane se díky zkreslení více dopopředí.

Třetí tip je použití reverbu zapojeného za delay. Tento trik patří k oblíbeným a získáme tak v mixu měkký a široký delay, který se hodí nejen k obalení zpěvu, ale jakéhokoliv sólového nástroje.

Video

3 tipy pro mix zpěvu s delayem

SHARE IT:

Leave a Reply