5 chyb při práci s reverbem

5 chyb při práci s reverbem


Použití reverbu patří do základní výbavy zvukaře. Jak se vyhnout chybám a použít dozvukové efekty správně? 5 největších chyb na které si dávat pozor popíšeme ve videu.

1. Je použitý na všem

V mixu se snažíme o vytváření kontrastu. Něco je vpředu a něco posouváme dozadu. Při použití dozvuku na všech stopách se mix slije a přestane být konkrétní. Použití reverbu posune track více dozadu – dál od posluchače v 3D prostoru mixu. Pro zachování kontrastu je třeba některé informace mít „suché“ – vpředu a některé více vzadu.

2. Příliš hluboký – dlouhý reverb

Jednou z největších chyb je použití příliš hlubokého dozvuku. Jedná se často o mylný náhled na reverb jako na nositele pocitu „velkoleposti“.

Lepší strategie je reverby spíš cítit – než slyšet – jejich přítomnost si uvědomíme až když je vypneme.

3. Špatné použití parametru Decay

Doznívání reverbu souvisí s timingem nahrávky. Pokud nechceme zvuk zbytečně zamazávat, věnujeme pozornost tomu jak rychle reverb doznívá. Tak aby nastupující zvuk nebyl zbytečně překrýván dozněním reverbu. Obecně rychlejší písně = kratší decay a obráceně.

4. Nepoužití parametru Pre Delay

Pre Delay je parametr který umožní zpozdit – načasovat nástup dozvuku po nástupu neefekovaného zvuku. Tak může mít stopa dozvuk ale zůstat stále srozumitelná – př. vokál – Pre Delay vytvoří „časovou kapsu“ mezi přímým zvukem a reverbem.

5. Neekvalizování výstupu z revebru

Reverb přidává další vrstvu informací do mixu. Doznívající reverb překrývá nově přicházející informace. Celý mix se tak zamazává, obzvláště v basovém sektoru. Ekvalizujte reverb jako jakýkoliv jiný zvuk. Odstraněním basů z reverbu projasníme celý mix.

Video

5 chyb při práci s reverbem

SHARE IT:

Leave a Reply