K čemu slouží kompresor?
Kompresor je základní stavební prvek moderního mixu. Je ale třeba jeho funkci chápat správně. Dá se použít ze dvou základních důvodů a ty si vysvětlíme v článku.
Tento článek opět vznikl na základě zajímavého dotazu.
Dave
„Dobry den, chcem sa spytat na asi banalnu vec ale predsa…
Uz viac krat som sa stretol s informaciou – od studiovych inzinierov,
alebo od samotnych hudobnikov, ze tenci onen kompresor dodava ich
zvuku/nahravke “punch”, alebo teda udernost prieraznost atd. vacsinou
to spominali v suvislosti s basovymi frekvenciami. kompresor ma ale za
ulohu vlastne potlacat urcite hlasitosti.
Celkom tomu teda nerozumiem.
Je to v tom, ze sa vdaka tomuto potlaceniu neziaducej hlasitosti
zviraznia ziaduce frekvencie, alebo je to samotnym charakterom
kompresora? popr. ina magia?
Dakujem „
Jak to tedy je?
Kompresor má za úkol zmenšovat dynamické rozdíly mezi nejhlasitějším a nejtišším místem v daném tracku. Tak, aby změny hlasitosti byly menší a daný track se dal lépe zapasovat do celého mixu. Aby se v průběhu přehrávání zvuk v dané stopě neztrácel nebo naopak příliš nevyskakoval.
To je základní funkce kompresoru.
Poslechněte si následující ukázku.
Vokál bez komprese
Všimněte si jak konce frází mají tendenci se ztrácet a jsou výrazně tišší než nástupy.
Vokál s kompresorem
Po použití komprese se track výrazně srovná a např. téměř neslyšný konec fráze v čas 0:08 je mnohem lépe slyšitelný.
Pro tuto ukázku jsem použil toto nastavení
Kompresor má delší náběhový čas (Attack) proto aby transientní náběhy procházely bez ovlivnění. Kratší je čas Relase – Jeho nastavení se řídí rychlostí, nově přicházejícího zvuku ve stopě. Kompresní poměr (Ratio) je zde v nastavení 3.82:1 – což je průměrná hodnota pro tento typ signálu. Pro kompenzaci ztráty hlasitosti zde používám zesílení o +7 dB Make up Gain výstupem.
Ale ..
Je třeba se zamyslet jak kompresor vlastně funguje. Má 5 základních ovládacích prvků.
Treshold – práh odkud začne kompresor na zvuk působit. Ratio – což je kompresní poměr. Ten určuje o kolik se zvuk ořeže pokud překročí Treshold.
Kompresor pracuje v čase – na to máme další dva parametry Attack a Release
Attack říká jak rychle začne kompresor zabírat a release určuje jak dlouho bude kompresor zabírat. A právě tyto dva parametry nám umožňují dostat do zvuku zpět údernost a energii.
Attack nám tedy umožní tvarovat počáteční, transientní část zvuku. Dlouhý attack nechá transient projít bez komprese, tahle část zvuku zůstane bez omezení. A to je důležitá část zvuku, kterou ucho zachycuje a vnímá jí jako zmíněný Punch nebo-li údernost.
Stejně tak Release – ten nám pomůže zvýraznit sustain nebo-li dozvuk dané stopy.
Takže pokud si představíme situaci kdy dlouhý attack nechá projít transient bez povšimnutí a delší release naopak pracuje i s tišší doznívající částí signálu, jak se to projeví na získání energie?
Odpověď je v poslední ovládacím prvku Make up gain, tedy zesílení hlasitost z kompresoru.
Tento ovladač je poslední v celém zapojení. To znamená, že celý signál zesílíme až po předešlých procesech. Tím vlastně zesílíme nejen transient, ale i tišší části zvuku. To nám přinese do zvuku více detailu a údernosti.
Poslechněte si druhou ukázku
Virbl bez komprese
V této ukázce není tolik třeba rovnat jednotlivé rány, aby měly stejnou hlasitost. Ale zvuk virblu je relativně suchý a pomocí kompresoru mu můžeme dát větší údernost a lepší prezentaci v mixu.
Virbl s kompresorem
Pro tuto ukázku jsem použil toto nastavení
Kompresor má opět delší náběhový čas (Attack) proto aby transient nebyl ořezán. Proti vokálu je zde mnohem delší čas Relase. Ten v tomto nastavení pomáhá zvýraznit i „tělo“ poměrně krátce doznívajícího virblu. Kompresor tak zvýrazňuje i přeslechy z ostatních částí soupravy. Kompresní poměr (Ratio) je podobný jako u vokálu cca okolo 4:1 A opět – pro dorovnání ztráty hlasitosti je zde zdvih výstupní hlasitosti o +8.5 dB.
K čemu slouží kompresor?
Kompresor můžeme použít ke dvěma základním cílům – snížení dynamického rozpětí v tracku. Zároveň tím jaké parametry můžeme ovládat, můžeme zvýšit energii a údernost.
Tato „dvojjediná“ role, jak můžeme kompresor v mixu uplatnit vychází z různých záměrů. Primárně se snažíme zasadit track do mixu aby byl stále srozumitelný. Druhý pohled na použití komprese je dosazení energie zpět do tracku a zvýšení jeho prezence v mixu.
Stáhněte si zdarma Ebook o nahrávání v domácím nahrávacím studiu!
K čemu slouží kompresor?