Co je Clipping a jak ho opravit?

Co je Clipping a jak ho opravit?


Clipping, neboli digitální zkreslení signálu je jev, kterému se snažíme při nahrávání vyhnout. Jak uchránit nahrávky před nežádoucím zkreslením a jak ho umět odstranit?

Co je Clipping?

Každý systém má určitý limit jakou sílu signálu dokáže zpracovat bez zkreslení. Zkreslením myslíme změny signálu mezi vstupem a výstupem daného systému. V případě digitálního zpracování zvuku se přebuzení převodníku – tj. příliš vysoká intenzita signálu na jeho vstupu projeví jako zkreslení tzv. Clipping.

Na rozdíl od jiného typu zkreslení jak to známe např. u kytarových aparátů kde signál zkreslujeme záměrně a řízeně jedná o nežádoucí jev, který zvuk pouze degraduje.

Takže v tomto případě se jedná buď o přebuzení signálu nebo o praskot a lupance, které zvuk zhoršují.

Problém je, že pokud signál nahrajeme s tímto zkreslením, stává se nedílnou součástí záznamu a těžké a někdy nemožné se ho již zbavit.

Hlasitost

Z výše uvedeného je patrné, že clippingu je třeba se vyhnout už při záznamu. Častá chyba je, že zvukaři nastavují vstupní zisk (Gain) signálu příliš silně a pak je u dynamičtějších signálů jako třeba vokál jisté že převodník při nějaké špičce tzv. zaklipuje.

Tento přístup nastavovat gain tak, že se signál pohybuje těsně pod limitem systému je určité dědictví z dob analogového nahrávání. Tam bylo skutečně třeba hnát sílu signálu do záznamu s co největší intenzitou kvůli odstupu užitečného signálu od šumu.

V dnešní době digitálních převodníků tato strategie neplatí. Je třeba zachovávat konzervativnější nastavení. Ideální hodnota vstupního signálu je cca -10 dBFl. Což odpovídá zhruba dvěma třetinám na měřáku vstupní úrovně.

Jak odstranit clipping?

Pokud již ke zkreslení signálu během záznamu dojde, nemusí být ještě vše ztraceno. Je samozřejmě rozdíl mezi nahodilým peakem, který nám „uteče“ nebo opravdu kreslící stopou. Ta je bohužel ztracená a jediný způsob jak ji opravit je ji nahrát znovu.

V případě občasných chyb máme možnost použít několik opravných postupů. Ty si předvedeme ve videu.

Video

Co je Clipping a jak ho opravit?

SHARE IT:

Trackbacks for this post


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'tz_list_pings' not found or invalid function name in /home/www/otomanstudio.cz/www/wp-includes/class-walker-comment.php on line 179

Leave a Reply