Co Je LETMÝ Střih?

Co Je LETMÝ Střih?

Jak funguje funkce Punch in, Punch Out? Jak zjednodušit nahrávání pomocí funkce Pre roll a Pre count? Jak dotáčet opravy v tracku?

Letmý střih

Během nahrávání se dostáváme v domácím studiu často do dvojrole zvukař – hudebník. V takovém okamžiku se snažíme co nejvíce zjednodušit obsluhu studia a DAW. Často řešíme situaci, kdy potřebujeme opravit pouze část stopy. V takový moment volíme techniku záznamu, které se říká letmý střih. V angličtině se setkáme s termínem punch in a punch out.

Letmý střih je v zásadě jednoduchý princip. V přesně určený moment se záznam automaticky spustí a vypne. Nahráváme tedy pouze tam, kde potřebujeme dotočit např. opravu, nebo jinou verzi dané stopy. Takový záznam můžeme samozřejmě spustit i ručně. Pokud jsme, ale ve zmíněné dvojroli zvukař – hudebník, můžeme letmý střih v DAW nastavit dopředu.

Punch in / Punch out

Letmý střih se zpravidla aktivuje v DAW pod názvem Punch in / Punch out. Začátek a konec záznamu nastavujeme lokátory. V Cubase máme možnost lokátory a letmý střih od sebe oddělit. Aktivujeme tuto funkci, nastavíme do které stopy se bude nahrávat. Spustíme přehrávání a DAW již vše řídí samo.

Pre roll / Post roll

Další funkce, která nám pomůže je Pre roll. Tou můžeme nastavit odsazení kurzoru / začátku přehrávání o nastavený počet taktů. Např. chceme záznam spustit od taktu 10. Nastavíme pre roll na 2 taky. DAW při spuštění přehrávání „odskočí“ o dva takty zpět od aktuální pozice kurzoru. Tím získáme čas pro soustředění se na hudební výkon.

Post roll umožňuje nastavit, za jak dlouho se nám automaticky přehrávání zastaví po té, co vyskočíme ze záznamu. Můžeme chtít, aby se po záznamu přehrávání zastavilo a my měli čas si další krok v klidu promyslet.

Pre count

Pre count je „odťukání“ metromonu, před tím, než se samotné přehrávání / záznam rozběhne. Stejně jako bubeník nám dává před začátkem písně tempo paličkami, můžeme nechat DAW odťukat zvolený počet taktů. Tím opět získáme větší klid na soustředění pro samotný hudební výkon.

Kombinace letmého střihu, odsazení pomocí fce pre roll a odťuknutí metronomu před záznamem budeme mít nejen letmý střih, ale jakýkoliv záznam v domácím studiu pod absolutní kontrolou.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Co Je LETMÝ Střih?

SHARE IT:

Comments are closed.