Co je Matching Eq, neboli srovnávací ekvalizace?

Co je Matching Eq, neboli srovnávací ekvalizace?


Jedna z funkcí, kterou nacházíme v současných ekvalizérech je Matching Eq. Ta nám pomůže rychle analyzovat frekvenční pole zdrojového tracku a přenést toto nastavení na track jiný. Jak se dá tato funkce využít?

Co je Matching Eq?

Podstatu jsem popsal v nadpisu článku. Ekvalizérem naměříme zdrojový track a srovnáme ho s trackem cílovým. Funkce matching Eq oba zdroje porovná a vytvoří ekvalizační křivku, která rozdíl mezi tracky kompenzuje. Jinak řečeno, můžeme zvuk jednoho tracku změřit a přenést jeho frekvenční rozložení na track jiný.

Srovnávací ekvalizace

Funkce Matching Eq je užitečná v okamžiku, kdy potřebujeme opravit frekvenční rozdíly ve stejném zdroji zvuku.

Např. máme zpěváka nebo akustického kytaristu, který se nám při nahrávání hýbe. To vede k velkým změnám témbru ve stejném tracku. Rozdíly mohou být i celkem velké. Stejný problém může vzniknout v okamžiku, kdy nahráváme stejný nástroj ve více dnech. Stačí jiné postavení hráče, nechtěná změna polohy mikrofonu a zvuk bude jiný.

Až v mixu zjistíme, že zvuk je v jedné stopě rozdílný. Pak si nevystačíme s jedním nastavením ekvalizace. Právě v tento moment můžeme použít Matching Eq jako opravný nástroj na srovnání barvy v dané stopě.

Jak funguje tato funkce si ukážeme ve videu níže.

Strategická ekvalizace v domácím nahrávacím studiu

Pokud chcete lépe porozumět jak ekvalizace funguje, můžete se o ní více dozvědět v online kurzu Strategická ekvalizace v domácím nahrávacím studiu.

Kurz je vytvořený pro potřeby domácích nahrávacích studií, tak aby jste mohli s ekvalizací pracovat efektivně a vědomě. Tak aby jste ekvalizér ovládli v co nejkratším čase.

V kurzu se naučíte:

– Jaké jsou základní ovládací prvky ekvalizéru a k čemu slouží.
Základní princip jak s ekvalizérem pracovat.
Jaké má ekvalizér omezení. Kdy vám ekvalizér pomůže a kdy ne.
9 technik použití ekvalizéru, tak aby jste ho mohli použít kdykoliv v jakémkoliv mixu
– Uvidíte jak ekvalizuji celý mix před vašima očima.

To co potřebujete je ucelený systém, který vám umožní pochopit jak s ekvalizérem pracovat.

Kurz Strategická ekvalizace v domácím nahrávacím studiu vám tento systém přináší.

Ovládněte ekvalizér ještě dnes

Pokud vstoupíte do kurzu Strategická ekvalizace v domácím nahrávacím studiu , získáte jedinečný, ucelený systém, který vás naučí jak pracovat s ekvalizérem ve vašem studiu, na vašich mixech a s ekvalizéry, které již vlastníte.

Video

Co je Matching Eq, neboli srovnávací ekvalizace?

SHARE IT:

Leave a Reply