Cubase 12 Novinky

Cubase 12 Novinky

Nová verze Cubase 12 je konečně venku. Jaké novinky tato verze populárního DAW přináší? V tomto článku se v sérii 6 videí podíváme na nejzajímavější novinky, které Steinberg pro Cubase 12 připravil.

Cubase 12 – Novinky

Po více než ročním čekání, jsme se dočkali nové verze Cubase 12. Tato verze přináší zrychlení a zlepšení ovládání celého programu. To hlavní si představíme v sérii 6 videí v tomto článku.

Nový licenční manažer

Nový systém licencování přichází i s novou Cubase 12. U této verze opouštíme starý systém
USB klíče eLicenseru
a přecházíme na online ověřování licence. Nebudeme potřebovat fyzický USB klíč a zbavíme se omezení které tento systém přinášel. V tento moment máme možnost Cubase licencovat na 3 počítačích.

O novém licenčním systému jsem publikoval video zde.

Důležité je – Nový licenční manažer funguje pro nové softwary a nelicencuje softwary starší. Takže je třeba si ho zatím ponechat pro práci ve starších systémech. Starší licence se na nový systém nepřevádí.

MIDI Remote integration

Ke Cubase můžeme připojit MIDI kontroléry a ovládat tak program přes jakýkoliv hardware, který vysílá midi povely. Zapojení těchto kontrolérů dostalo novou podobu s funkcí MIDI Remote integration. Midi kontrolér může mít podobu kláves, knobů a otočných ovladačů či faderů. Tyto jednotlivé ovladače můžeme nyní velmi snadno namapovat na konkrétní funkce.

V novém menu můžeme použít přednastavené skripty (MIDI Remote Scripts),které mapují nejpoužívanější midi kontroléry. Díky nim se automaticky nastavení načte a můžeme okamžitě naplno využít možností daného zařízení.

Pokud pro vaše zařízení ještě neexistuje žádný skript, můžete si snadno vytvořit svůj vlastní pomocí MIDI Controller Surface Editor. S Mapping Assistantem pak můžete pohodlně propojit ovládací prvky a parametry.

A nejen to, můžeme použít více kontrolérů najednou a získat možnost ovládat cokoliv v Cubase pomocí připojeného hardware.

VariAudio a Scale Assistant

Scale Assistant je funkce kterou známe již z Cubase 11. V nové verzi je vložena i do prostředí VariAudio, editoru sloužícímu k dolaďování. Spojením těchto dvou funkcí můžeme nastavit harmonii ve které je track nahraný. Můžeme vybrat příslušnou stupnici. Pak již snadno doladit daný track v nastavené harmonii.

Nastavení ladění může řídit přímá analýza Scale Assistenta ve Vari Audio kdy Scale Assistant navrhne vhodnou tóninu na základě nahraných not. Nebo může řídit ladění nastavený Chord Track. Nejen že doladíme track správně v dané harmonii a noty se nebudou chytat not mimo stupnici, ale můžeme použít tuto funkci kreativně pro vytváření druhých hlasů z originálního tracku.

Převod Audio na Chord Track

Nová funkce Audio to MIDI chords v Cubase 12 umožňuje přímý převod audio stop na Chord Tracky. Cubase analyzuje audio materiál a vytvoří harmonii v chord tracku. Funkce je jednoduchá – do připraveného chord tracku přetáhneme audio soubor (musí se jednat o akordy, ne jednotlivé tóny) a Cubase okamžitě převede audio stopu na akordy. Pokud je některý akord detekován špatně, snadno ho opravíme pomocí chord asistenta, který nám navrhne nejbližší možné varianty.

Nový AudioWarp

Funkce AudioWarp slouží k editaci timingu. Můžeme smršťovat či prodlužovat audio stopy bez změn ladění. V nové verzi Cubase 12 je AudioWarp vylepšený o 2 funkce. Můžeme editovat přímo v základním pracovním okně. Tato změna nás nenutí otevírat sample editor což je nejen rychlejší, ale i máme lepší přehled o kontextu celého projektu.

Také můžeme použít warpování na více stop najednou. Tak můžeme snadno upravit multináběrové informace jako bubny. K použití této funkce potřebujeme vložit stopy do folder tracku a v něm zapnout group editování. Na folderech také nalezneme novou funkci k dofázování warpovaných položek.

Nové Pluginy a Verve Piano

V Cubase 12 nalezneme i nové pluginy.

Raiser
Raiser je nový limiter. Je určený hlavně pro mastering – pro zvýšení hlasitosti tracku. Kromě běžných ovládacích prvků limiteru nabízí tento plugin různé módy, které v podstatě mění čas Attack a Release parametru. Také najdeme na tomto efektu skvělou funkci Compare – tedy vyrovnání hlasitosti před a po použití efektu.

Lin One Dither
Lin One je ditheringový plugin pro zjemnění datové ztráty při převodu na nižší rozlišení. Dithering je proces, který uměle přidává do signálu nízkoprahový šum. Ten maskuje datovou ztrátu při převodu z vyššího rozlišení na nižší.

FX Modulator
FX Modulator je plugin, který spojuje modulační efekty v jednom prostředí. Ty můžeme ovládat pomocí LFO křivek. Volíme si různé modulační efekty (Chorus, Flanger atd.), ale i zkreslení nebo reverb. Ty pak můžeme různě rozhýbat a ze statického signálu udělat velmi pohyblivý track. Tento plugin dává mnoho prostoru ke kreativitě a jeho možnosti jsou nevyčerpatelné.

Verve
V Cubase 12 také nalezneme nový virtuální nástroj – piano s názvem Verve. Jedná se o piano s měkkým zvukem s různou barvou dozvuku a jemných vrstvených ploch v pozadí. Zvuk má snový, měkký charakter a nabízí mnoho barevných odstínů, které mohou tvořit základ tracku.

Import /Export

V nové verzi Cubase máme i nové možnosti exportu a importu.

Audio export with sidechain support

Při renderování můžeme zahrnout i procesy v side chain zapojení. Tak jak používáme funkci Render in Place pro převod midi na audio, můžeme převést audio se zapojeným efektem se sidechain zapojením a vyrenderovat ho přímo do stopy bez nutnosti exportovat stopu z Cubase ven.

Import Tempo + Signature Track form Project

Nově můžeme importovat i Tempo a Signature tracky ve funkci Track from Project. Tato funkce umožňuje importovat obsah jiných Cubase projektů do aktivního projektu. Do importu můžeme tedy nyní přidat i dvě nové stopy.

Export individual Events

Tato funkce umožňuje přímý export jednotlivých eventů s vlastním pojmenováním. To bylo v předešlých verzích složitější a nově můžeme označit eventy, tedy i části nahraných stop a ty exportovat s pojmenováním z Cubase přímo. Osobně toto funkci vítám a je to velmi užitečné při potřebě exporotovat jednotlivé eventy odděleně.

Cubase 12 Novinky

SHARE IT:

Comments are closed.