Cubase – Comping (Vyberte Best Of z nahraných tracků)

Cubase – Comping (Vyberte Best Of z nahraných tracků)

Comping je editační technika „sesazení“ best of z nahraného materiálu. Výběrem nejlépe nahraných částí tracků získáme nejlepší možný materiál pro mix a celou nahrávku. Comping nalezneme v každém moderním DAW. Jak funguje tato funkce v Cubase?

Comping = Chytrá Editace

Úprava nahraných stop nezahrnuje pouze samotný mix. Jedním z kroků je editace tracků, vyčištění nahraného materiálu. Kromě základních úprav jako je střih, začištění nástupů stop a podobně, moderní DAW nabízejí komplexní nástroje pro úpravu nahraného materiálu. Jendou z těchto technik je tzv. Comping.

Vyberte Best Of z nahraných tracků

Comping je v jednoduchosti možnost vybrat nejpovedenější části nahraných partů a ty sesadit do výsledného „super tejku.“ V konkrétní stopě vybereme z nahraných verzí ty části, které považujeme za nejlepší.

Např. nahráváme verze pro sólový part kytary nebo zpěvu. Do stejné stopy nahrajeme 3 verze. Z těchto 3 verzí vybereme ty části, které považujeme za nejpovedenější. Ty sesadíme dohromady a tak vznikne nová stopa výběrem z předešlých verzí.

Comping v Cubase

V plné verzi Cubase pro máme ve výbavě nástroj, který je pro tuto úpravu určený. Celé operace ale vyžaduje zapojení několika kroků.

Show Lanes

Pokud nahrajeme více verzí do jednoho tracku, jednotlivé verze se začnou „překrývat“. Stopa mají šrafovaný podklad. Aby jsme jednotlivé verze oddělili, otevřeme v hlavičce stopy funkci Show Lanes. Tak se nám jednotlivé verze ukáží jako samostatné stopy.

Comping

Pro samotný výběr použijeme nástroj Comp z palety editačních nástrojů. Ten vypadá jako ručička. Tou pak označíme příslušnou část partu, kterou chceme zanechat. Cubase již automaticky zamutuje ostatní party a náš výběr dosadí do základního tracku.

Začištění

Nově vzniknuvší stopa bude potřebovat ještě začistit. Pro spoje použijeme funkci crossfade na čisté prolnutí jednotlivých klipů bez lupanců a jiných nečistot. Přebytečný materiál můžeme odstranit příkazem Delete Overlaps. Finální podobu wavu spojíme funkcí Bounce. Tak nám zůstane čistá, celistvá stopa, náš super take.

Video

Cubase – Comping (Vyberte Best Of z nahraných tracků)

SHARE IT:

Comments are closed.