Cubase – Folder Tracky

Cubase – Folder Tracky

Folder tracky je funkce kterou nalezneme i v jiných nahrávacích softwarech než jen v Cubase. Tento typ tracku slouží jak k snadné organizaci nahraných stop, tak rychlému ovládání více stop najednou. Jak tento přehlížený typ tracku využít k rychlejší práci v nahrávacím studiu?

Folder Track

Již název napovídá jedná se o specifický track, který umožňuje organizovat materiál v nahrávacím software. Tuto funkci nalezneme i v jiných DAW než jen v Cubase. Folder track dokáže nejen lépe zorganizovat obsah projektu ve kterém máme hodně stop. Další šikovné funkce nám umožňují ovládat více stop najednou, velmi rychlým a přehledným způsobem.

Založení folderu

V Cubase zakládáme foldery stejně jako ostatní druhy stop. Buď založíme prázdný folder a do něj teprve vložíme tracky přetažením v základním pracovním okně ručně. Nebo nejdříve označíme stopy, které chceme do folderu vložit. Pravou myší otevřeme folder a vybereme menu: Move selected tracks to new Folder. Označené stopy se automaticky přesunou do nově vytvořeného folderu.

Stejně jednoduše stopy z folderu vyjmeme ručním přetažením.

Manipulace s tracky

To co dělá folder zajímavým je možnost pracovat s více tracky najednou. Přes hlavičku folderu můžeme stopy vysolovat nebo ztišit. Přes stopu folderu lze provést střih a velmi snadno přenášet celé celky stop kamkoliv jinam v prostředí projektu.

Další specifickou funkcí je Group Editing. Tato funkce umožňuje spojit stopy ve folderu tak, že akce na jedné stopě se propíše na všech stopách současně. Group Editing ale funguje pouze v okamžiku, kdy jsou stopy stejně dlouhé. Pokud nejsou, je třeba je spojit funkcí Bounce na stejnou délku.

Jiná finta je použít folder track v okamžiku nahrávání. Před každým záznamem musíme říct Cubase, do jakých stop budeme nahrávat zakliknutím červeného kolečka na stopě. tzv. Arming. Pokud nahráváme větší počet stop najednou, např. bubny, je nešikovné zaklikávat všechny stopy zvlášť.

Přes folder track označíme všechny stopy naráz a jsme okamžitě připraveni nahrávat.

Folder vs Grupa vs FX Stopa

Další užitečný trik je spojení folderu s Grupou. Pokud svážeme stopy nadřazenou ovládací stopou jako je Grupa, můžeme snadno oddělit zda uslyšíme efekty (např. reverb), které máme sendy zaslány do FX sběrnice. Když vysolujeme stopy přes folder track, slyšíme celou cestu zvuku včetně FX edektů. Pokud vysolujeme celou sekci pomocí Grup tracku, slyšíme ji bez efektů. To můžeme použít jako snadný způsob srovnání efektované a suché verze.

Video

Cubase – Folder Tracky

SHARE IT:

Comments are closed.