Cubase – Jak Nastavit KLÁVESOVÉ ZKRATKY

Cubase – Jak Nastavit KLÁVESOVÉ ZKRATKY

Cubase – Jak Nastavit KLÁVESOVÉ ZKRATKY. Klávesové zkratky jsou nejrychlejším způsobem jak ovládat každé DAW. Jak nastavit zkratky v nahrávacím software? Jak to funguje v Cubase?

Nejrychlejší způsob ovládání DAW

Práce s nahrávacím programem je základem činnosti většiny domácích nahrávacích studií. Bez ohledu na žánr, nejvíce času strávíme právě při ovládání DAW. Dříve nebo později nás tedy napadne, jak práci z DAW zrychlit a zjednodušit. Významným pomocníkem jsou klávesové zkratky. Ty umožňují zrychlit ovládání programu. Zároveň zautomatizujeme ovládání programu a podobně jako u řízení auta se věnujeme sledování toho co se děje před námi.

Klávesové zkratky

Každý nahrávací program se dá ovládat pomocí klávesových zkratek. Je ideální se nejvíce používané zkratky/úkony naučit z paměti. Vždy tam, kde opakujeme nějaký úkon často a používáme na to myš se pokusíme najít způsob jak věc ovládnout klávesovou zkratkou. Pomocníkem nám jsou menu základních funkcí, které nalezneme na horní liště programu.

Pokud tyto menu otevíráme, vidíme zde příslušné zkratky již napsané u konkrétních funkcí. Tak se můžeme učit nové zkratky bez nutnosti nořit se do helpu DAW.

Na druhou stranu, není smysluplné učit se stovky zkratek, pokud jejich funkce nevyužíváme.

Klávesové zkratky v různých DAW

Filozofie výrobců DAW se trochu odlišuje. Některé firmy osadí nahrávací programy zkratkami ke všem funkcím. To má výhodu, že pak jsou zkratky na každém systému stejné.

Většinově se, ale setkáváme s přístupem, kdy máme přiřazené zkratky pouze u některých funkcí. Zbytek nastavení můžeme udělat ručně. I to má svou logiku. V moderním DAW můžeme ovládat stovky funkcí. Mnoho z nich nikdy nepoužijeme. Proto jsou tyto funkce zkratkou neosazené a my si své zkratky nastavíme pouze v případě potřeby.

Nastavení v Cubase

V Cubase (podobně jako u jiných DAW) máme centrum, kde klávesové zkratky nastavujeme. Toto centrum se jmenuje Key Commands a nalezneme ho v menu Edit. Jedná se o menu ve kterém v levé části vyhledáme příslušnou funkci. V pravé části pak přiradíme danou klávesovou zkratku. Na výběr máme stovky funkcí, které jsou seřazené do logických složek. Stejně jako je vidíme na horní liště programu.

Video

Ovládněte nahrávací studio. Získejte Free Ebook Strategie domácího nahrávacího studia.

Po vyplnění e-mailové adresy vám budu zasílat pravidelné tipy, články, videa,  jak nejefektivněji pracovat se zvukem v domácím nahrávacím studiu.  (Newsletter Blogu oToman Studia)


Vaše osobní údaje zpracovávám na základě těchto podmínek.

Cubase – Jak Nastavit KLÁVESOVÉ ZKRATKY

SHARE IT:

Comments are closed.