Cubase – Jak Zarovnat více stop NAJEDNOU?

Cubase – Jak Zarovnat více stop NAJEDNOU?

Cubase – Jak Zarovnat více stop NAJEDNOU? Jak rychle srovnat stopy jako sbory, kytary a jiné dotáčky? Jak funguje funkce Audio alignment? Díky této funkci můžeme vzít vzorový audio track a přenést jeho frázování na stopu jinou.

Nepřesné stopy u dotáček

Tento problém můžeme řešit v mixu poměrně často. Je běžná situace, že z produkčních důvodů nahrajeme více vrstev stejné informace. Tento postup je při nahrávání celkem běžný např. vícevrstvé stopy kytarových riffů. Obdobně nahrajeme např. vokální stopy pro doprovodný, sborový vokál.

Jedním z problémů, který musíme v mixu řešit je rytmická srovnanost jednotlivých partů. Zpravidla chceme, aby všechny party seděly na sobě přesně. Tím se celý mix zkonkrétní a nahrávka působí více kompaktně.

Audio vs Midi

Pokud pracujeme s midi partem, je taková úprava celkem snadná. Midi můžeme zkvantizovat a part bude přesně srovnaný na tempo projektu.

Složitější situace je, pokud takovou úpravu chceme udělat u audio formátu. Zde se nevyhneme střihání, posouvání či strečování částí audio záznamu.

Na rozdíl od midi, je tento zásah zdlouhavý a upravit takto např. 10 stop sborů zabere čas. Urychlení přináší funkce s názvem Audio alignment.

Audio alignment

Tato funkce skvěle řeší popsanou situaci. Jednoduše vybereme vzorový track a jeho rytmickou podobu přeneseme na track cílový. V Cubase (v plné verzi) máme editor, jehož pomocí tuto úpravu provedeme.

Díky této editační technice můžeme jinak zdlouhavý postup při editaci zvládnou během pár chvil. Navíc, můžeme tento nástroj použít i kreativně pro přenášení „rytmického vzorce“ na informace skrz celý mix.

Video

Ovládněte nahrávací studio. Získejte Free Ebook Strategie domácího nahrávacího studia.

Po vyplnění e-mailové adresy vám budu zasílat pravidelné tipy, články, videa,  jak nejefektivněji pracovat se zvukem v domácím nahrávacím studiu.  (Newsletter Blogu oToman Studia)


Vaše osobní údaje zpracovávám na základě těchto podmínek.

Cubase – Jak Zarovnat více stop NAJEDNOU?

SHARE IT:

Comments are closed.