Cubase – Jaký je rozdíl mezi Grupou a FX Trackem

Cubase – Jaký je rozdíl mezi Grupou a FX Trackem

Cubase – Jaký je rozdíl mezi Grupou a FX Trackem? Na první pohled může být matoucí k čemu oba tracky slouží a v čem se liší. Pojďme si rozdíl mezi Grupou a FX Trackem v Cubase vysvětlit.

Jaký je rozdíl mezi Grupou a FX Trackem?

Kdyby jsme chtěli dát jednoduchou odpověď, tak v podstatě žádný. To je samozřejmě matoucí. Proč v Cubase tyto tracky tedy existují? Obzvláště, pokud se stejný problém řeší v jiných DAW pomocí jednoho typu tracku?

Důvody jsou historické. Ve starších verzích Cubase, byly tyto dva tracky funkčně vzdálenější. V současné době je jejich funkce velmi podobná a tak můžeme říct, že jeden typ tracku nám poslouží jak k submixování stop (Funkce Grup), tak k efektování stop (FX Tracky).

Je určitou specifičností Cubase, že může li být na něco speciální okénko nebo menu nebo funkce, tak v Cubase bude.

Grupy

Grupy jsou stopy, skrz které chceme ovládat více stop podřízených. Např. sekci bubnů nebo vokálů pošleme do jedné Grupy a v ní můžeme ovládat jejich hlasitost, panoramu, ekvalizaci atd.

FX Track

FX Tracky slouží jako sběrnice signálu v mixu pro přimíchávání efektů (Reverb, Delay atd.) ke kořenové stopě.

Oba tracky umí přijímat signál z kořenových stop. Oba tracky umí zvuk vracet zpět do kořenové stopy. Rozdíl je pouze v tom, že při zapojení stop do grup signál prochází na 100% ze stopy skrz grupu do dalšího výstupu.

FX stopa odesílá signál stále do hlavního výstupu. Signál se rozbočí pomocí send zapojení a zasílá se kopie zvuku do FX Stopy.

To znamená, že pokud ztlumíme výstup Grupy, zvuk přestane hrát. Pokud ztlumíme výstup z FX Tracku, ztlumíme pouze zapojený efekt. Neefektovaný signál nám bude hrát dál.

Video

Ovládněte nahrávací studio. Získejte Free Ebook Strategie domácího nahrávacího studia.

Po vyplnění e-mailové adresy vám budu zasílat pravidelné tipy, články, videa,  jak nejefektivněji pracovat se zvukem v domácím nahrávacím studiu.  (Newsletter Blogu oToman Studia)


Vaše osobní údaje zpracovávám na základě těchto podmínek.

Cubase – Jaký je rozdíl mezi Grupou a FX Trackem

SHARE IT:

Comments are closed.