Cubase vs Studio One (Domácí nahrávací studio)

Cubase vs Studio One (Domácí nahrávací studio)

Cubase vs Studio One (Domácí nahrávací studio). Srovnání dvou nejpoužívanějších DAW v domácím nahrávacím studiu. Jak si vybrat nahrávací software? Jaký je rozdíl mezi programem od firmy Steinberg a Presonus?

Cubase nebo Studio One?

Jak si vybrat mezi těmito dvěma softwary? Který z nich je vhodnější pro práci v domácím studiu? V tomto příspěvku mi nepůjde o srovnání každého aspektu DAW. Zaměřím se na srovnání základních vlastnosti programů.

Jak vnímat DAW?

DAW je nástroj jako každý jiný. Je samozřejmě středem domácího studia. Nicméně, všechny dnešní DAW umožňují vytvářet profesionálně znějící nahrávky. Rozdíl není v tom zda to jde či ne, ale spíš jakou cestou se k výsledku dobereme. Analogie může být auto – odveze vás kam potřebujete ale pocit z jízdy může být rozdílný.

V každém z nich se dá udělat dobrá nahrávka. Je důležité naučit se maximálně ovládat jakékoliv DAW a využít jeho potenciál naplno. Často se funkce v jednom objeví časem v jiném, nebo se dá nahradit opisem.

Volba často souvisí s osobním pocitem a preferencí, jak nám daný software sedí.

Výběr také ovlivňuje skutečnost – V jaké roli budeme DAW používat?

– Chceme nahrávat svá dema?
– Kapely a živý zvuk?
– Midi skladby?
– Budeme spíš zvukař, či skladatel či chceme dělat elektronickou hudbu?

Základní info o softwarech:

Weby

Cubase
Studio One

Historie

Cubase – První verze 1989 – 32 let vývoje – Německá firma Steinberg – Vývoj Hamburk – Původně Midi sekvencer
Studio One – První verze 2009 – 12 let vývoje – Americká firma Presonus – Vývoj Hamburk

Není tajemství, že zakladatelé této odnože firmy Presonus pro vývoj software byly původně vývojáři raných verzí Cubase.

Verze

Free Verze:

Cubase nemá free verzi – Pouze AI či LE – Omezené verze s produkty Yamaha či jinými produkty.
Studio One – Prime

Placené verze:

Cubase: Cubase Elements 11 – Cubase Artist 11- Cubase Pro 11.
Studio ONE: Studio One Prime (Free), Studio One Artist, Studio One Professional, PreSonus Sphere (Pronájem – nejvíce fcí + další produkty)

Trialové verze (30 dní free)

Cena

Studio One je méně nákladný DAW. Ceny jsou u podobně velkých verzí jako u Cubase zhruba o třetinu nižší. Obě firmy umožňují nákup přechodů z nižší verzí na vyšší a ze starších verzí na novější.

Objem funkcí / Náročnost ovládání

Pro srovnání funkcí můžeme použít srovnávací tabulky na webu. Zde vidíme jak se jednotlivé verze liší. Zároveň tak můžeme porovnat i rozdíly mezi oběma softwary.

Cubase nám nabízí větší objem funkcí, což se také odráží na ceně. Více funkcí, ale nemusí být vždy pro začínajícího zvukaře výhoda.

Srovnání funkcí – Comparison Charts

Cubase
Studio One

Licence

Cubase – 2 současný systém – eLicenser (Softwarová + hardwarová správa licencí USB Klíč) Od roku 2022 nový systém ID systémy nový licenční systém, online ID licencování. Licence pro 2 souběžně spuštěné programy.

Studio One
– Přímá aktivace přes online účet – 5 aktivací na 5 různých počítačích.

Co lze v programech dělat?

Cubase: 1 základní prostředí – záznam + mix (+ mastering v prostředí mix projektu).
Studio one: 3 základní prostředí pro záznam, mix, master, live hraní

Jedna z největších odlišností v filozofii přístupu je, že Studio One nabízí kompletní řešení nahrávku pod jednou střechou. Cubase je více zacílený program pro záznam a psaní hudby.

Stabilita

Z vlastní zkušenosti (na vlastním systému) – Cubase vykazuje častější nestabilitu než Studio One. Je pravděpodobné, že je to dáno i jednodušší strukturou Studia One.

Přidané funkce/Obsahy/Knihovny

Obě platformy kromě základního prostředí nabízejí velkou paletu plugin, virtuálních nástrojů či audio a midi knihoven.

Žánr hudby

Jak zmiňuji výše, DAW používáme v různých rolích. Oba programy cílí zhruba stejným směrem. Cubase má propracovanější Midi – širší možnosti pro autorskou práci, propojení s virtuálními nástroji. Studio one je zaměřeno na klasický audio záznam a dotažení nahrávky v jednom prostředí.

Základní zaměření je podobné – Záznam + mix audio + midi.

Vazba na hardware

Obě firmy vyrábějí vlastní převodníky. Ty se dají integrovat a ovládat přímo z programů. Drivery převodníků lépe dělá Presonus. Jejich DSP mixy jsou jednoduché a přehledné. Ovládání Steinberg převodníků přes mix Cubase je nepřehledné.

Filozofie – Firma

V současnosti se jedná o velké, stabilní firmy, které nabízejí další vývoj svých DAW. Obě firmy nabízejí přiměřený zákaznický servis a support.

Závěr

Cubase i Studio One představují špičku v domácím nahrávání. Oba softwary jsou dostatečně vybaveny k vytváření profesionálních nahrávek. Cubase nabízí širší portfolio funkcí a vybavení. Studio One jednodušší a funkční zaměření, vhodné pro začínající zvukaře.

Těžiště Cubase je více v práci s midi a záznamem a mixem nahraného audia. Studio One nabízí 3 základní prostředí jak pro záznam a mix tak pro mastering a i pro živé hraní. V tomto smyslu je Studio One více univerzální. Navíc, všechna tři prostředí jsou oddělená, ale jsou vnitřně propojené, což velmi zrychluje pohyb v programu.

Video

Cubase vs Studio One (Domácí nahrávací studio)

SHARE IT:

Comments are closed.