Jak ekvalizovat vokál ve 3 krocích

Jak ekvalizovat vokál ve 3 krocích

3 ekvalizační kroky pro lepší zasazení vokálu do nahrávky. Pro dobrou definici vokálu v mixu je ekvalizér základní nástroj.

Jak ekvalizovat vokál ve 3 krocích

Zpěv je drtivě nejdůležitější informací v každém mixu. Proto se musíme snažit o jeho dobrou definici a zasazení do celé nahrávky. Vokální part tedy musíme zpravidla upravit ekvalizérem tak, aby měl své výhradní místo a byl v mixu prezentovaný co nejlépe.

Hi Pass Filtr

Tento filtr slouží k odstranění nejhlubších frekvencí. Každý vokál nahraný mikrofonem takové frekvence obsahuje. Jejich přítomnost vokál zamazává a čím více máme v mixu zpěvových stop, tím méně je pak výsledek srozumitelný. Odstraněním frekvencí od 100 Hz níže, vokální part otevřeme a dáme mu větší lehkost.

Odeber 400 Hz

Druhá frekvenční oblast, kde se nacházejí přebytečné frekvence je zhruba okolo 400 Hz. Je to přibližné určení. Nejlépe identifikujeme tyto frekvence tak, že vytvoříme ekvalizérem užší pásmo, které hodně zesílíme a procházíme jím danou oblast mezi 300 – 500 Hz. Zpravidla narazíme na frekvence s „krabicovým“ soundem. Ty je dobré částečně potlačit. Opět tak celý part trochu projasníme a vyčistíme.

Vysoké frekvence zvýraznit pomocí High Shelf

o.k. doposud jsme frekvence pouze odebírali. Nyní také zesílíme ta místa, kde je zpěv nejvíce doma. Frekvence okolo 2000 – 3000 Hz jsou pro srozumitelnost řeči nejdůležitější. Jejich zesílením dostane zpěv jiskru a srozumitelnost.

3 ekvalizační kroky ve videu vám ukážou jak si vytvořit dobrou výchozí pozici pro lepší a srozumitelnější stopu zpěvu v jakékoliv nahrávce.

Video

Jak ekvalizovat vokál ve 3 krocích

SHARE IT:

Leave a Reply