Jak fungují virtuální nástroje v DAW

Jak fungují virtuální nástroje v DAW


Současné nahrávací programy podporují chod virtuálních nástrojů souběžně s audio záznamem. To nám umožňuje dostat do nahrávky v podstatě jakýkoliv myslitelný zvuk. Od běžných nástrojů jako je piano, bubny až po velmi exotické nebo umělé zvuky. Jaký je základní princip použití těchto virtuálních nástrojů si ukážeme v tomto příspěvku.

Co jsou virtuální nástroje?

V jednoduchosti – jedná se o software, který přijímá midi povely, které zasílá do zvukové banky a midi party přehrává zvoleným zvukem. Tyto softwary nám umožňují barvu zvuku upravit nebo efektovat. Můžeme do nahrávky dostat jakýkoliv myslitelný zvuk a produkčně nahrávky utvářet dle našich představ.

Propojení virtuálních nástrojů a DAW nám dává možnost řídit vše „pod jednou střechou.“ To nám otvírá v podstatě nekonečný vesmír zvukových možností.Obzvláště pro domácí studia je to někdy jediná možnost jak mít v nahrávce např. dobře natočenou sadu bubnů nebo smyčcový orchestr.

Jak virtuální nástroje fungují?

Základní princip je jednoduchý. Vytvoříme midi track, jeho výstup nasměrujeme do zvoleného nástroje a vše ovládáme v prostředí DAW. Terminologie napříč DAW bývá stejná. Zpravidla se jedná o instrumet tracky, což jsou midi tracky, které rovnou vytvářejí propojení na konkrétní virtuální nástroj.

Vybereme si příslušný zvuk a můžeme začít se zápisem midi not. Ve videu si ukážeme jak celou věc nastavit.

Video

Jak fungují virtuální nástroje v DAW

SHARE IT:

Leave a Reply