Jak nahrávat rychleji v domácím studiu?

Jak nahrávat rychleji v domácím studiu?


Jeden z největším problémů v domácích studiích je nedostatek času. Nahrávání je časově náročná činnost. Většina z nás nemá nahrávání jako svou práci. Aby jsme byli úspěšní potřebujeme mít strategii se kterou do studia vstupujeme.

Jak pracovat ve studiu rychleji a efektivněji? Jak dosáhnout co nejlepších výsledků v co nejkratším čase? Odpovědí je – vybudujte si systém.

Systém

Ve studiu narážíme na problémy. Buď nám něco nefunguje, nebo řešíme konkrétní situace při nahrávání. Aby jsme byli na takové situace připravení, je třeba mít připravené postupy, jak tyto problémy řešit. A pokud možno kolizním situacím předcházet.

Nahrávání bez systému je jako fotbalový klub bez taktiky hry. Předjímání vývoje hry a příprava na všechny herní situace je klíč k úspěchu.

Méně je více

Zlaté pravidlo platící i ve studiu. Čím jednodušší celý set up je, tím méně možností je i k chybě. Nejen technické ale i lidské. Pokud máte jednoduchý řetězec – v případě selhání chybu rychle objevíte. Složité způsoby zapojení atd.. vypadají dobře, ale v domácím studiu jsou spíš nepřínosné.

Jednoduší nastavení zapojíte rychleji, máte nad ním lepší kontrolu. Ušetříte si čas i stresové situace.

Znejte co nejlépe své vybavení

Naučte se znát své vybavení co nejlépe. Kde co je zapojené. Jaký mikrofon k čemu použít. Jak se chová každá komponenta vašeho řetězce. Čím lépe budete ve svém vybavení orientovatovaní, tím více z něj dostanete a opět, při technické chybě si budete vědět rady.

Nejděte cestou neustálého převybavování. Opakované učení, jak se nová část výbavy chová vás stojí drahocenný čas.

Workflow aneb v cíli co nejrychleji

Zásadním pro rychlou práci ve studiu je mít vybudované pracovní postupy. Čím častěji danou činnost opakujeme, tím více hledáme cesty jak ji dělat efektivněji.

Např. vybudujte si presety pro všechny opakované činnosti. Pokud vždy nastavujete stejné parametry od začátku, ztrácíte čas.

Naučte se klávesové zkratky k ovládání programů ve kterých pracujete. U činností, které opakujete nejčastěji hledejte jak je dělat zkratkami.

Vše co jde Automatizujte

Tento tip se váže k předešlému. Stejně jako tvoření presetů, všechny činnosti, které můžete automatizovat, tak nastavte. Např. já používám službu, která na pozadí scanuje systém a v okamžiku kdy se tam objeví nová data, uloží je automaticky do cloudového úložiště.

Dalším způsobem jak zrychlit práci ve studiu je použít různých psychologických fíglů.

Termín = Nejlepší inspirace

Tato fráze je obecné známá. Má ale hlubší podtext. Pokud se vědomě omezíme termínem, dostaneme se do stavu zvýšené soustředěnosti. Platí ze princip, kdy začneme odhazovat nepodstatné detaily a soustředíme se na to důležité.

Ve studiu máme tendenci si hrát a ztrácet produktivitu. Pokud chceme věci dotahovat, kalendář je váš největší pomocník. Zadejte si datum kdy doděláte vaší píseň/CD. A to se snažte splnit děj se co děj. Pokud takový přístup přijmete, uvidíte jak se vaše kreativita a výsledky zvýší.

A pokud máte pocit, že vás ani pevné datum v kalendáři nepřinutí, zvyšte tlak na sebe ještě závazkem k něčemu co děláte neradi. Vyhlaste veřejně, že pokud nesplníte svůj plán, zavazujete se např. zaplatit něco charitě, nebo uspořádáte koncert s volným vstupem :)) Uvidíte s jakým napětím bude sledovat váš vývoj i vaše okolí:)

Podobně můžete přistupovat i k dílčím krokům při nahrávání. Např. nastavte si budík a dejte si omezený čas na mix. Smíchali jste předešlý song za 5 hodin? Nastavte budík na 4 hodiny. Snažte se čas dodržet.

Experimentujte s tímto konceptem.

Čas vs. povinnosti

Jistě mnoho z vás namítne, že je složité plánovat svůj čas pokud čelíte nečekaným událostem. Věřte mi, že tuto situaci znám osobně velmi dobře.

Skloubit pracovní a rodinné povinnosti s prací ve studiu vyžaduje plánování. Určete si daný čas/den kdy budete pouze ve studiu. Dohodněte se s členy rodiny, že určitý čas máte výhradně pro studio.

Pokud si snažíte „utrhnout“ čas na úkor jiných povinností, nespokojenost ze strany okolí se dříve či později objeví. 1 den za týden/měsíc ve studiu kde můžete pracovat soustředěně je lepší než neustálé těkání kvůli rušení z okolí.

Odstraňte všechny zdroje rušení

Pokud už ve studiu jsme, soustřeďte se pouze na nahrávání. Tento fakt uznává každý, ale v praxi víme, že okolo nás je plno rušivých podnětů. Hlavně ve formě elektronického šumu.

Takže pokud usedneme k počítači, vypněte telefon. Přestaňte hledat cokoliv na internetu. Nekomunikujte na Facebooku. Všechny tyto „odskoky“ nás stojí čas. A také energii se stále vracet k práci.

Za 2 hodiny stihneme udělat více práce, než za dvojnásobek při podobném rušení.

Velké cíle vs. malé cíle

Často máme tendenci se upínat na nepodstatné detaily a přehlížet konečný výsledek. Půlhodinová ekvalizace trianglu nebude mít na celou nahrávku příliš velký vliv. Stejně tak přemýšlení kterou z 15 kompresních plugin vybrat pro track tamburíny. Takových situací máme během práce bezpočet.

Znáte pravidlo 80/20?

To říká, že 80% výsledků je dáno pouze 20% činnosti. Jinak řečeno, pouze 20% toho co děláme vede k 80% výsledku.

To znamená, že i v případě nahrávání je důležité vědět co je zásadní pro výslednou nahrávku. Neztrácet čas zbytnými detaily.

Věnujte pozornost zásadním věcem.
– Nejlepší možné poloze mikrofonu vůči zdroji zvuku
– Co nejlepší performanci hudebníka
– V mixu rozhodují hlavně hlasitost, panorama, komprese a ekvalizace

To jsou opěrné body.

Ptejte se, zda zásah který provádíte má opravdu vliv na celkové vyznění nahrávky. Vytvořte si na začátku nahrávání jasnou představu jak bude má znít věc na konci. Použijte tuto představu jako mapu po které dojdete co nejrychleji k cíli.

Jak nahrávat rychleji v domácím studiu?

SHARE IT:

Leave a Reply