Jak Nastavit Attack a Release u KOMPRESORU

Jak Nastavit Attack a Release u KOMPRESORU

Jak Nastavit Attack a Release u KOMPRESORU. Jak správně nastavit kompresor v mixu? K čemu slouží parametr Attack a Release? Jak upravit dynamiku stopy a celého tracku?

Dobře nastavený Kompresor

Mix upravujeme v několika základních parametrech. Jednou z nich je dynamická rovnováha. Pro úpravu této části mixu používáme krále z rodiny dynamických efektů – Kompresor. Ten je vedle ekvalizéru tím nejdůležitějším efektem v mixu.

Nastavit kompresor správně znamená rozumět tomu, jak se tento efekt chová. Kompresor nejen že reaguje v daném místě, ale jeho reakce se také děje v čase. Tím myslíme rychlost s jakou reaguje na příchozí signál ve stopě. Jeho hustota se mění a my musíme v nastavení na tyto změny reagovat.

Attack a Release

Tyto dva ovládací prvky nám umožňují nastavit jak rychle a jak dlouho bude tento efekt na signál působit.

Attackem nastavujeme rychlost reakce kompresoru. Říkáme tím, jak dlouho to bude trvat, než kompresor zabere a začne stlačovat dynamiku signálu dolů.

Release parametrem nastavujeme délku reakce kompresoru. Nastavujeme jak dlouho bude trvat než se kompresor vrátí do nulové polohy.

Zvuková obálka

Hráči na klávesové nástroje znají zvukovou obálku (nebo také ADSR obálku) z nastavení zvuků. Průběh každého zvuku se dá rozložit na 4 fáze: Attack, Decay, Sustain, Release.

Při práci s kompresorem můžeme Attack a Release část zvuku ovlivnit nastavením stejnojmenných parametrů kompresoru.

Např. chceme-li udělat zvuk více agresivní a průraznější, použijeme delší čas Attacku. Tím bude tato část zvuku více konkrétní.

Jiný příklad – pokud máme rychle doznívající sustain u basy, můžeme použít delší čas Release u kompresoru a rychle odumírající dozvuk vrátit do hry.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Jak Nastavit Attack a Release u KOMPRESORU

SHARE IT:

Comments are closed.