Jak Nastavit Hlasitost BASY

Jak Nastavit Hlasitost BASY

Jak nastavit hlasitost Basy. V mixu je nastavení poměrů hlasitosti základní krok při jeho stavbě. Jedním z nejtěžších nástrojů je nastavení basy. Basa tvoří s kopákem páteř nahrávky. Jak sladit tyto dva basové zvuky?

Nastavení hlasitosti

V kontextu tohoto článku se zaměříme na poměrování hlasitosti v mixu. Myslíme tím nastavení jednotlivých stop vůči sobě navzájem. Nastavení poměrů hlasitosti je důležitý krok při budování mixu. Ten děláme na začátku míchání. Nastavený poměr hlasitostí je důležitější než se na první pohled zdá.

Zaprvé tím definujeme proporčně jednotlivé nástroje v mixu. Na to se můžeme dívat jako na nastavení, kterým upozorňujeme více nebo méně na nějaký aspekt mixu.

Zadruhé, toto nastavení nás provází na celé cestě k dokončení mixu. Vede nás k dalším rozhodnutím ohledně komprese, ekvalizace a dalších fundamentálních úprav.

Jak je celá tato fáze důležitá jsem vysvětloval v příspěvku pravidlo MIX 20 minut bez plugin.

Jedním z nejtěžších zvuků na správné vybalancování v mixu je basa. Basa je z podstaty méně konkrétní. V podmínkách domácího studia nás může omezovat jak špatná akustika, tak omezená schopnost monitorů tyto hluboké frekvence přenést.

Správná hlasitost Basy

Basa vždy spolupracuje na vyznění basového prostoru mixu s kopákem. V přístupu k nastavení hlasitosti vidím tyto dva nástroje jako dvě strany jedné mince.

Kopák dodává do mixu informaci o úderu, ataku, dodává zvuku potřebnou špičku pro identifikaci této frekvenční části mixu. Basa je nositelem dozvuku, sustainu. Můžeme tedy vnímat toto zvukové manželství jako spojenou nádobu.

Při nastavení poměru těchto nástrojů nechceme, aby jeden převyšoval druhý. Chceme, aby se doplňovaly. Kick dodá subbasu atack a basa doznívání. Tímto nastavením bude celý basový sektor sevřený.

Video

Ovládněte nahrávací studio. Získejte Free Ebook Strategie domácího nahrávacího studia.

Po vyplnění e-mailové adresy vám budu zasílat pravidelné tipy, články, videa,  jak nejefektivněji pracovat se zvukem v domácím nahrávacím studiu.  (Newsletter Blogu oToman Studia)


Vaše osobní údaje zpracovávám na základě těchto podmínek.

Jak Nastavit Hlasitost BASY

SHARE IT:

Comments are closed.