Jak nejrychleji založit projekt v DAW?

Jak nejrychleji založit projekt v DAW?

Jak nejrychleji založit projekt v DAW? Jistě znáte situaci – chcete rychle začít nahrávat nebo míchat. Potřebujete založit projekt v DAW rychle, abyste nepřišli o náladu nebo inspiraci. Když se začnou věci komplikovat, může být tvůrčí potencionál rychle pryč? Jak nastavit nahrávací software tak, aby vše šlo rychle a bez zdržování?

Zakládání projektů v DAW

Každá práce začíná ve studiu přípravou projektu v nahrávacím software. Čím rychleji projekt založíme, tím dříve se můžeme soustředit na práci samotnou. Jaké kroky můžeme udělat pro zrychlení příprav?

Šablony

Jednou z nejsilnějších zbraní digitálního prostředí je možnost použití předem připravených šablon či presetů. To je velmi užitečné v okamžiku, kdy chceme např. založit projekt pro nahrávání či mix.

Např. v přikladu ve videu nastavuji projekt pro mix. V projektu mám nastavenou strukturu stop, efektů, cest, barev atd. Základ projektu je tedy připravený pouze na dodání samotných stop.

Díky tomu nemusím nastavovat celý mix pokaždé od začátku. Ušetřím mnoho času tím, že na několik kliknutí mám připravené prostředí, které jsem nastavil jednou.

Další výhodou je, že pokud používám stejné výchozí nastavení, vím ihned kde co je. Struktura je stále stejná a já tak šetřím čas s orientací v projektu.

Správné uložení projektu

Vždy je třeba věnovat pozornost tomu kam daný projekt ukládáme. Také dbáme na to, aby každý, jednotlivý projekt byl uložený ve vlastní složce. NIKDY nemícháme data jednotlivých projektů dohromady.

V případě Cubase nesmíme zapomenout po založení projektu přes šablonu skutečně konkrétní projekt ještě jednou uložit funkcí Save.

Import dat

Pokud chceme pokročit např. z fáze záznamu na fázi mixu, použijeme pro každou fázi předem připravenou šablonu. To samozřejmě nese nutnost převést data z jednoho projektu do druhého.

Takový krok může vypadat jako zdržení …

… ale nemusí, pokud použijeme chytré funkce a postup.

Import track from Project

U některých DAW máme možnost importovat stopy interně přímo do otevřeného projektu z jiného projektu. Odpadá tak nutnost stopy exportovat z nahrávacího software ven a zase dovnitř. Pokud tuto možnost máme, využijeme tuto funkci.

Pokud tuto možnost nemáme, použijeme klasický export a import.

Rychlé dosazení stop na správné místo

Pokud stopy naimportujeme do připraveného projektu, potřebujeme je rychle dostat na správné místo. V každém DAW máme možnost stopu odstranit a držet ji v dočasné mezipaměti. Tomu zpravidla odpovídá klávesová zkratka CTRL+X. (Cut).

Rychlé vložení provedeme příkazem Paste at origin. ALT+V (Cubase). Podobný příkaz nalezneme v každém DAW. Ten vloží vykopírovanou stopu na její originální pozici. Jinak řečeno, nemusíme kontrolovat zda se stopa nepohnula při vkládání na jiné místo než měla být. Stačí označit příslušný track a dát příkaz Past at origin.

Video

Jak nejrychleji založit projekt V DAW?

SHARE IT:

Comments are closed.