Jak potlačit příliš hlasitý činel v overheadech

Jak potlačit příliš hlasitý činel v overheadech

Špatně zaznamenaná stopa overheadu s příliš dominantním činelem, může být problém pro další použití stopy v mixu. Jak track lépe vybalancovat?

Overheady a mikrofonní technika

Nahrávání živých bubnů se zpravidla neobejde bez použití více mikrofonů najednou. Ty snímají jednotlivé součásti soupravy. Vyjma overheadů. Ty snímají soupravu jako celek. Pokud máme špatnou akustiku a musíme dát mikrofony příliš blízko k soupravě, můžeme získat nevyrovnaný zvuk, kde je příliš činelů vůči zbytku soupravy.

Overhead má nejen snímat celkový zvuk soupravy, ale dodává bubnům i informaci o prostoru. Pokud nenalezneme mikrofonem správné místo, může být taková informace při mixu složitá na vybalancování.

Jak vrátit overhead do hry

Overhead je důležitou informací o zvuku celé soupravy. Proto je důležité mít možnost ho přimíchávat v dostatečné míře k celkovému soudnu bubnů. Pokud potřebujeme snížit intenzitu činelu, aby jsme mohli zesílit stopu jako celek, můžeme použít na pomoc dynamický ekvalizér a vícepásmový kompresor. Oba proces jsou si blízké a jejich kombinací získáme nad trackem kontrolu.

Video

Jak potlačit příliš hlasitý činel v overheadech

SHARE IT:

Leave a Reply