Jak použít Delay v mixu (5 Tipů)

Jak použít Delay v mixu (5 Tipů)

Delay je jedním z efektů, který umožňuje kreativní doplnění mixu. 5 Tipů jak ho použít uvidíte ve videu.

Delay v mixu

Pro delay najdeme v nahrávce plno uplatnění. V mixu ho můžeme použít jako jednoduché rozšíření tracku, ale i jako zásadní nosný prvek celého soundu. Pro některé hráče, např. kytaristy je delay integrální součástí soundu. Pro zvukaře je to nástroj, který umožňuje kreativní vytváření prostoru a pohybu v nahrávce. Delay je v principu jednoduchý – opakuje signál, který do něj zašleme. Delaye nám, ale umožňují mnoho způsobů, jak tato opakování nastavit.

Následujících 5 tipů vám ukáže jak různě můžete delay v mixu použít.

1.Ping – Pong Delay

Tímto druhem delaye myslíme delay, který jednotlivá opakování dává ve stereu proti sobě. V podstatě jedna odpověď odpovídá druhé. Takový druh delaye může i monofonní track rozložit velmi efektně ve stereu. Daný track získá velký prostor i pohyb.

2.Sidechain Delay

Velmi oblíbený trik. Pokud zapojíme za delay kompresor, který ovládáme sidechain zapojením, můžeme kontrolovat objem delaye v tracku. Např. track zpěvu je sendem zaslaný do sběrnice Delaye. Ten samý track zpěvu je zároveň odesílán do sidechain vstupu kompresoru. Tak je výstup z delaye utlumen v okamžiku kdy je přehrávaný zpěv. Jakmile zpěv dozní, delay na něm se zesílí a vystoupí do popředí. Tento trik můžeme použít pro vyplnění prázdných míst mezi jednotlivými frázemi zpěvu.

3.Mono Delay + zkreslení

Další skvělý trik jak dostat do tracku energii a hybnost. Delay nemusí být vždy stereo. Jeho mono zapojení umožní zaslat efekt do přesného místa v panoramě. Tak můžeme použít i hodně hluboký delay. Pokud použijeme na výstupu efektu i zkreslení, dostane delay hranu a charakter. Tento trik umožní dodá efektu více energie.

4.Delay místo reverbu

Ne vždy chceme použít reverb jako efekt u kterého slyšíme jednotlivá opakování. Velmi krátké delaye se dají použít jako náhrada za reverby. Výhoda takového použití je jiná barva prostoru, který kolem nástroje vytvoříme, ale i kratší doznívání, které z efektu vychází při zachování stejné hloubky prostoru. Tak se nám efekt nerozlévá v celém mixu.

5.Delay do reverbu

Další klasický trik. Někdy chceme prostor, který tvoříme o něco větší a zároveň méně konkrétní. Jednotlivá opakování delaye mohou působit rušivě. Proto můžeme za delay zapojit reverb. Celý dozvuk získá měkčí podobu a působí mohutně, ale nerušivě. Např. pro sólové party, kytarová sóla, dechové nástroje je to velmi vhodné požití.

Video

Ovládněte nahrávací studio. Získejte Free Ebook Strategie domácího nahrávacího studia.

Po vyplnění e-mailové adresy vám budu zasílat pravidelné tipy, články, videa,  jak nejefektivněji pracovat se zvukem v domácím nahrávacím studiu.  (Newsletter Blogu oToman Studia)


Vaše osobní údaje zpracovávám na základě těchto podmínek.

Jak použít Delay v mixu (5 Tipů)

SHARE IT:

Leave a Reply