Jak použít PLUGINY jako Virtuální Preamp (Cubase)

Jak použít PLUGINY jako Virtuální Preamp (Cubase)

Pluginy většinou používáme pro úpravu již nahraných stop. Můžeme je ale také využít jako virtuální preamp. Tak můžeme upravit zvuk ještě před nahráním do DAW. Jak tuto věc nastavit v Cubase?

Virtuální preamp

Jedním ze základních přístupů ve studiu je tzv. nahrávat dobře od zdroje To znamená, snažit se již při záznamu položit základy nahrávky v co nejlepší možné kvalitě.

Ke tvarování zvuku mezi zdrojem a záznamem můžeme použít preampy v hardwarové podobě. Ty zpravidla upravují frekvenční a dynamickou stránku zvuku a přidávají specifické saturační zabarvení. Vhodným zásahem můžeme upravit zvuk ještě PŘED vstupem do záznamu.

Podobně jako tyto hardwarové komponenty můžeme použít pluginy. Ty nám mohou posloužit jako virtuální preamp.

DSP mix vs DAW

Úpravu můžeme provést dvojím způsobem. U některých převodníků máme možnost použít dsp mix, což je aplikace svázaná s převodníkem. Ta umožňuje použít efekty nejen pro odposlech do studia (např. reverb pro zpěváka), ale i použití efektů pro záznam. Tak můžeme použít i tyto aplikace jako předstupeň záznamu. U každého převodníku bude nabídka odlišná, skvěle má např. tento systém propracovaný firma Universal Audio.

Pokud zvolíme cestu přes nahrávací software, můžeme použít jakýkoliv plugin, který máme k dispozici ve své výbavě. Dnes je v nabídce nespočet plugin, některé z nich například simulují průchod zvuku skrz kanál studiového mixu jako je SSL. Pak můžeme získat zvuk tohoto pultu podobně jako je to při analogovém záznamu.

Nevýhodou tohoto řešení je, ale latence systému. Protože potřebujeme, aby zvuk procházel skrz nahrávací software a vracel se zpět dostatečně rychle, je třeba snížit buffer size převodníku na takovou hodnotu, aby se zvuk příliš nezpožďoval. Pokud použijeme dsp mix převodníku, pak nám problém s řešením latence odpadá.

Zpravidla to co chceme je lehká ekvalizace, dynamická kontrola a saturační barva daného efektu. Je samozřejmě důležité chápat, že pokud vložíme efekty do cesty zvuku před záznamem, stávají se jeho součástí a nelze je již zpětně odstranit.

Nastavení Cubase

V Cubase nastavíme pluginy v kanálech, které jsou určené pro vstupy z převodníku. Tyto kanály se nám zobrazují v mixu. Jejich nastavení provedeme v Audio Connections. Tyto kanály, které se v Cubase jmenují Buss V inspektoru stop nenabízejí inzertní vložení plugin. Stačí, ale rozkliknout edit button stopy a otevře se nám menu, které známe u všech typů stop. Případně, pohodlnější je otevřít celý mix a zde pluginy vložit.

Nastavený buss pak nasměřujeme do vstupu stopy, do které chceme nahrávat. Aby jsme slyšeli, co pluginy dělají, musíme ještě zmáčknout funkci monitoru (direct monitoring) v hlavičce stopy. Tak se nám zprůchodní zvuk pro přímý poslech skrz nahrávací software včetně preampových plugin. Až ukončíme záznam, musíme monitor opět vypnout, aby jsme slyšeli výstup z nahrané stopy.

Video

Jak použít PLUGINY jako Virtuální Preamp (Cubase)

SHARE IT:

Comments are closed.