Jak použít Reverb v mixu (5 Tipů)

Jak použít Reverb v mixu (5 Tipů)

Dozvuk je nedílnou součástí každého mixu. Jak použít Reverb v mixu (5 Tipů) si ukážeme v následujícím příspěvku.

Jak použít Reverb v mixu

K Použití reverbu v mixu přistupujeme v okamžiku, kdy chceme dodat do nahrávky informaci o prostoru. Ten může být téměř neviditelný či velmi zjevný. Definování předo-zadní pozice v mixu vytváříme potřebnou hloubku celé nahrávky.

Abbey Road trik

Dozvuk je stejnou součástí mixu jako každý jiný zvuk. Navíc, reverb má dlouhý dozvuk a tak nám vytváří clonu, která může zastínit ostatní složky mixu. Pro lepší kontrolu výstupu z efektu použijeme za reverbem ekvalizér. Ten nastavíme tak, že odstraníme pomocí filtru všechny frekvence pod 600 Hz a nad 10.000 Hz. Reverb bude lépe kontrolovaný a můžeme ho použít i ve větší intenzitě.

Mono reverb na opačnou stranu panoramy

Pro větší prostorovost můžeme použít dva mono reverby. Ty nastavíme na okraje panoramy. Reverb, který je na levé straně bude sloužit k dozvukování stopy na straně pravé. A stejně křížově postupujeme i na druhé straně. Tak vznikne srozumitelný, ale velmi široký prostor.

Reverb z Room audio stopy

Někdy můžeme využít k vytvoření většího prostoru audio stopu. Např. máme nahranou stopu o prostoru u bubnů tzv. Room. Tento track ovládáme side chain zapojeným Gatem. Do něj pouštíme jako klíčovací signál stopu virblu. Pokaždé, kdy intenzita signálu z virblu přejde přes práh brány, otevře se i zvuk na stopě room tracku. Pro větší efekt můžeme ještě za gate zařadit kompresor. Ten daný prostor ještě zvětší.

Jak použít Reverb v mixu

Čistší reverb ze samplu

U stop bubnů můžeme pro spouštění dozvuku použít místo nahrané stopy samostatný sampl. Tento sampl kopíruje údery na virbl. Protože neobsahuje přeslechy, je i dozvuk čistší. Tato technika vyžaduje použití samplu, kterým může být jakákoliv perkusivní informace.Samotný sampl hrát v mixu nemusí. Stačí nastavit odesílání do efektu pre – fader.

Více reverbů na jedné stopě

Použití dozvuku nemusíme omezit na jeden. Pokud chceme větší barevnost a kontrast, můžeme použít na jedné stopě více dozvuků. Ty můžeme řídit pomocí automatizace. Např. na sloky použijeme reverb užší a na refrény reverb širší.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Jak použít Reverb v mixu (5 Tipů)

SHARE IT:

Comments are closed.