Jak použít šablony v Cubase

Jak použít šablony v Cubase


Šablony jsou skvělý pomocník pro urychlení práce. Nechceme-li nastavovat stejný projekt opakovaně, použijeme funkci šablon (Templates) Jak na to si ukážeme ve videu.

Šablony (Templates)

Šablony jsou jednou z výhod, kterou máme díky práci v digitálním prostředí. Na rozdíl od analogového světa, můžeme vše uložit a opět vyvolat. Šablony slouží k uložení celého projektu, včetně názvů stop, použitých plugin, nastavených panoram atd.

Tuto funkci používám ve dvou případech. Buď chci mít připravený „Bianko“ projekt, kde mám nastavené stopy, virtuální nástroje atd. pro případ, že chci rychle zaznamenat nějaký nápad. Nebo, pokud používám své oblíbené nastavení např. pro nahrávání bubnů, mám takovou šablonu také.

Vytvořit takovou šablonu je jednoduší, vytvořím projekt a ten uložím jako šablonu.

Druhá situace je, pokud mám již natočené, nebo smíchané stopy a chci takové nastavení použít opakovaně.
Rozdíl je, že takový projekt obsahuje již data a nechci, aby se do nových projektů přenášely. Proto je vytvoření šablony a trochu složitější. Jak postupovat si ukážeme ve videu.

Správa šablon

Pro práci se šablonami doporučuji mít na hardisku místo, kam budete ukládat prázdné projekty, (myšleno bez hudebních dat) které budete používat pro tvorbu šablon. Např. pokud si koupíte nový plugin, kterým chcete rozšířit i šablonu, jednoduše jí do tohoto prázdného projektu přidáte a přeuložíte stávající šablonu. Je to rychlejší než celou šablonu tvořit znovu.

Video

Jak použít šablony v Cubase

SHARE IT:

Leave a Reply