Jak Převést Audio na MIDI

Jak Převést Audio na MIDI

Jak převést audio na MIDI? Lze extrahovat MIDI informaci z audio formátu? Rozdílně budeme postupovat u harmonických informací a jinak u rytmických. Pro převod MIDI na audio u harmonických informací můžeme použít novou funkci v Cubase 12 – „Převod audia na Chord Tracky“. U rytmických smyček použijeme funkci Hitpointů.

Jak Převést Audio na MIDI

Pokud chceme převádět MIDI formát na audio, není s tím problém v žádném DAW. Jinak tomu je, pokud postupujeme obráceně. Převod audio stop na MIDI je i dnes stále omezený. Programy, které to dokážou, se postupně začínají objevovat, nicméně jednoduchý převod MIDI na audio ještě možný není.

Akordy nebo bubny?

Velký rozdíl je, pokud chceme převést na MIDI harmonické informace, nebo rytmické. Harmonické informace (tedy stopy jako klavír, kytara atd.) vyžadují zcela jiný druh analýzy než rytmické informace. Naopak u stop jako bubny nebo rytmické smyčky je převod na MIDI relativně jednoduchý.

Uživatelé Cubase verze 12 mají k dispozici funkce, které pomohou řešit obě situace. Musíme si pomoci více kroky, ale převodu na MIDI nakonec dosáhneme.

Harmonické informace

Pro převod harmonických stop na MIDI použijeme novou funkci v Cubase 12 – analýzu obsahu a převod dat na akordy. Tato funkce umožní analýzu audio stopy a převedení harmonie do akordových značek.

Samotný proces je jednoduchý. Založíme Chord Track. Obsah audio stopy přetáhneme a vložíme do Chord Tracku. Cubase udělá zbytek a analyzuje audio materiál. Vytvoří příslušné harmonické značky. Někdy je třeba vygenerovaný akord upřesnit v Chord Manageru nebo ho posunout na správné místo v čase.

Chord Track zobrazuje harmonii pomocí akordových značek. Pokud chceme skutečně MIDI formát, založíme MIDI stopu, nebo Instrument Track. Do něj opět přetažením vložíme značky z Chord Tracku. Cubase již převede symboly akordů na MIDI.

Rytmické informace

Jiná situace je v případě rytmických informací, jako jsou smyčky bubnů apod. Zde použijeme funkci Hitpointů. Vzhledem k tomu, že u bubnů neřešíme harmonický obsah, ale pouze v jakém čase konkrétní nota zazní, je celý postup jednodušší.

Dvojklikem otevřeme Sampler Editor. V něm si otevřeme složku s Hitpointy. Aktivujeme tuto funkci a táhlem Treshold upřesníme, jaké údery (dle hlasitosti) do analýzy zahrneme.

Pak zadáme příkaz MIDI Notes. Cubase vytvoří nový MIDI Track v hlavním pracovním okně. Pak již zbývá pouze „dostrkat“ jednotlivé noty na správná místa tak, aby byly spouštěny správné zvuky na základě zvolené zvukové banky.

Video

Jak Převést Audio na MIDI

SHARE IT:

Comments are closed.