Jak snadno změnit nastavenou křivku automatizace

Jak snadno změnit nastavenou křivku automatizace

Jak snadno změnit nastavenou křivku automatizace. Máte nastavenou automatizaci hlasitosti a potřebujete ji změnit? Jak to udělat, když fader je již automatizací ovládaný?

Úprava zapsané automatizace

Tento post vznikl na základě následujícího dotazu:

„Zdravim, momentalne riesim v studiu jednu vec. Ak potrebujem na MIDI/Audio stope postupne znizenie alebo zvysenie hlasitosti robim tak pomocou automatizacie (Cubase). Ale potom mi v podstate „nefunguje“ fader hlasitosti v mixe.Ked chcem nasledne upravit celkovu hlasitost stopy, tak musim vzdy pracne upravit jednotlive body automatizacie.

Je toto spravny sposob prace s hlasitostou? Alebo sa toto riesi inak.“

Peter

Otázka je, jak upravit již nastavenou křivku automatizace hlasitosti v okamžiku, kdy je fader touto automatizací ovládaný?

Co je automatizace?

Nejdříve, co je automatizace? Tuto funkci má každé DAW. Můžeme „naprogramovat“ změny jakýchkoliv parametrů v nahrávacím software. Vizuálně je automatizace prezentována grafem v podstopě u stopy hlavní ve které chceme automatizačiní úpravu provést.

Kdy použít automatizace hlasitosti?

Ve smyslu otázky, zpravidla tuto úpravu zařazujeme až na konec celého míchání. Proč? Nejdřive se snažíme vytvořit základní mix, poměry hlasitostí, které budou výchozí. Pak přidáváme různé úpravy (Komprese, ekvalizace, efekty), které hlasitost mixu zpravidla zvyšují a mění nastavené poměry mezi stopami.

Navíc, dynamické rozdíly v rámci jednoho tracku upravujeme nejdříve kompresorem. Teprve pokud tato úprava není dostačující, použijeme automatizaci hlasitosti.

Jedná se tedy o jakési „vyhlazení detailů“ mixu. Proto je logické, použít tuto úpravu až na konci celého procesu. A tím se vyhnout výše popsané situaci.

Jak upravit již zapsané automatizace?

Úpravu hlasitosti automatizací děláme zpravidla ze dvou důvodů. Za prvé chceme vyhladit některé detaily, např. koncovky u vokálů, nástupy nových nástrojů v mixu a podobně. Nebo záměrně zesilujeme či zeslabujeme daný part, aby jsme budovali v mixu kontrast. Např. přidáme kytary v refrénu a ve sloce je zeslabíme.

Můžeme se ale dostat do situace, že potřebujeme již napsanou automatizaci přepsat.

I když je základní princip stejný v každém DAW, může se samotné ovládání lehce lišit. Můžeme tedy použít přímo editor pro automatizační křivku. Pak označíme ty body, které chceme upravit. Nebo můžeme použít klávesovou zkratku (Např. v Cubase – Select All in Track) a označíme tak celou křivku automatizace. Tu pak změníme numericky, pokud nám to nahrávací program umožní.

Druhý způsob jak situaci vyřešit je použít nadřazenou sběrnici (Grupa, Aux, Fx stopa) a do ní celou stopu s automatizací zaslat. Vytvoříme tak kaskádu, kde můžeme opět faderem kontrolovat celkovou hlasitost bez nutnosti editovat jednotlivé body automatizace.

Video

Ovládněte nahrávací studio. Získejte Free Ebook Strategie domácího nahrávacího studia.

Po vyplnění e-mailové adresy vám budu zasílat pravidelné tipy, články, videa,  jak nejefektivněji pracovat se zvukem v domácím nahrávacím studiu.  (Newsletter Blogu oToman Studia)


Vaše osobní údaje zpracovávám na základě těchto podmínek.

Jak snadno změnit nastavenou křivku automatizace

SHARE IT:

Comments are closed.