JAK SPOJIT Stopy pomocí funkce Bounce

JAK SPOJIT Stopy pomocí funkce Bounce

JAK SPOJIT Stopy pomocí funkce Bounce? Jak promíchat nahrané verze stop do jedné stopy? Editace stop zahrnuje i možnost spojit jednotlivé klipy a připravit je na mix. Jak funguje funkce Bounce?

JAK SPOJIT Stopy pomocí funkce Bounce

Důležitým procesem přípravy na mix je editace stop. Editace je proces, kdy ze surového materiálu vybereme to nejlepší co jsme nahráli. Vyčistíme nahrané stopy a pracujeme již se zvukem, který neobsahuje žádné rušivé prvky.

Problém, který může nastat je, že při detailní editaci přestaneme mít kontrolu nad celou stopou. Můžeme nechtěně stopu posunout nebo odstranit. Proto, aby jsme se této situaci vyhnuli, můžeme stopy po vyčištění spojit pomocí funkce Bounce.

Dobrá Editace = Dobrý mix

Při nahrávání je běžné, že je v projektu více informací, než na chceme. Např.opožděné nástupy, pauzy mezi frázemi atd. Je také běžné, že party nenahráváme najednou, ale po částech. Tyto jednotlivé klipy pak „plavou“ volně v prostoru projektu.

Při editaci můžeme nechtěně tyto kusy záznamu posunout, vymazat atd. V DAW máme nástroje, které umožňují tyto situace kontrolovat.

Dočasně si můžeme stopy uzamknout pomocí zámečku na hlavičce stopy. Tuto funkci nalezneme např. v Cubase. Je to dočasná ochrana před tím, než stopu finálně vyčistíme a připravíme na mix.

Čištění stop

Dříve, než tuto funkci použijeme, zpravidla stopy nejdříve vyčistíme. Poté můžeme stopy znovu „promíchat“ do nové, čisté stopy.

Tato funkce vytvoří nový klip, ve kterém jsou jednotlivé kusy informací spojené dohromady. V různých DAW se tato funkce nazývá rozdílně. Např. v Cubase se jedná o funkci Bounce. V jiných DAW se můžu jmenovat Consolide.

Funkce Bounce

Použití funkce je snadné. Označíme jednotlivé klipy ve stopě a dáme příkaz Consolide. Cubase již provede propojení do nového klipu. Zároveň vytvoří unikátní, nové jméno pro nově vytvořenou stopu ve složce, kde se nahrané stopy skladují.

Spojením stop pomocí funkce Bounce máme nad celou projektem i mixem lepší kontrolu. Také pro další export a manipulaci s tracky máme jednoduší výchozí pozici.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

JAK SPOJIT Stopy pomocí funkce Bounce

SHARE IT:

Comments are closed.