Jak upravit Šablony v DAW (Cubase)

Jak upravit Šablony v DAW (Cubase)

Jak upravit nastavené šablony v DAW? Lze rychle přizpůsobit šablonu v Cubase k aktuální situaci? Jak rychle upravit výchozí šablony pro rychlejší práci v domácím nahrávacím studiu?

Nová Online Konzultace s oTomanem

Minulý týden jsem představil novou podobu online konzultace s oTomanem. Podívejte se jak vám může takto služba pomoc zlepšit nahrávky ve vašich nahrávacích studiích!

Jak upravit Šablony v DAW

V loňském roce jsem vytvořil příspěvek, kde jsem vám dal k dispozici vzorovou šablonu pro mix v Cubase. Tento článek naleznete zde.

Dostal jsem otázku, jak tyto šablony dále upravovat. Jak je rychle připravit na konkrétní situaci ve studiu.

Co jsou šablony?

Šablony (Templates) je funkce nahrávacích softwarů, kterou můžeme uložit jakékoliv nastavení celého projektu v DAW. Toto nastavení pak můžeme opět použit k zakládání nových projektů.

Správa šablon

Šablony tvoříme z prázdných projektů (projektů ve kterých nejsou žádná nahraná data). Vytvoříme si prázdný projekt, který uložíme na harddisk.

Smysl tohoto postupu je, že v okamžiku kdy chceme danou šablonu upravit, pouze otevřeme projekt, který sloužil jako vzor pro vytvoření šablony. V něm uděláme příslušnou úpravu (např. přidání nového pluginy, přidání nového virtuálního nástroje atd.) a tento projekt použijeme k uložení nové šablony. Nemusíme tedy kvůli drobné úpravě tvořit vzorový projekt od základnu znovu.

Úprava šablon

Založíme projekt z připravené šablony. Pokud nám chybí nějaká stopa, snadno ji přidáme do stávající struktury založením nového tracku. Pokud nový track chceme začlenit do vytvořené sekce, která je schovaná ve stopě Folder, přesuneme tuto novou stopu myší.

Vždy kontrolujeme zda daná stopa má správně nastavené to kam bude zvuk z této stopy odesílán. Pokud chceme zaslat výstup stopy do pomocného výstupu (Grupa, Aux) nejdříve se ubezpečíme, že máme tuto cestu nastavenou.

Odstranění přebytečných stop provedeme příkazem Remove Track (Cubase).

Video

Jak upravit Šablony v DAW (Cubase)

SHARE IT:

Comments are closed.