Jak Vyčistit Projekt od Nepoužitých Klipů? (Cubase)

Jak Vyčistit Projekt od Nepoužitých Klipů? (Cubase)

Během nahrávání nahromadíme velký objem chybných pokusů, které se nám ukládají na harddisk. Jak se těchto „odpadních“ informací zbavit? Jak připravit projekt na archivaci nebo další přenášení bez zbytečných dat navíc? Tyto funkce nalezneme v každém DAW, v tomto videu se podíváme na to jak vyčistit projekt v Cubase.

Jak Vyčistit Projekt od Nepoužitých Klipů?

Během nahrávání „nasbíráme“ velký objem odpadních dat. Nepovedené pokusy, verze atd. To vše se ukládá na harddisk počítače. I když dnes máme k dispozici velká datová úložiště za dostupné ceny, stále má smysl projekty vyčistit a odlehčit je od nabaleného balastu.

Nejen, že si tím šetříme místo na disku, ale optimalizujeme celý projekt pro zálohování nebo další přenášení. Užitečné to je například pro zálohování na cloudová úložiště, kde se nepřenášíme přebytečná data navíc.

Nedestruktivní záznam

Princip ukládání nahraných dat je u každého DAW shodné. To znamená, cokoliv co nahrajeme se někam uloží a zůstává to na harddisku. Tato podstata digitálního záznamu nám umožňuje nedestruktivní úpravy dat, tady ať s nahranou stopou následně uděláme cokoliv, stále se můžeme vrátit k původní, neupravené verzi. Proto, aby to bylo možné je třeba tyto data mít k dispozici.

Setkal jsem se s názorem, že pokud chceme chybně nahraný klip odstranit, stačí použit funkci Undo. To znamená, vrátit se o krok zpět v postupu, který jsme udělali. Tento názor je ale mylný. I když nám stopa zmizí z projektového okna, nevymaže se z harddisku! Proto je nutné použít pro odstranění těchto stop specifické funkce v DAW.

Cubase – Pool

V Cubase máme centrum pro správu nahraných informací v projektu, které se jmenuje Pool. Zde můžeme použít funkce, které nám umožní bezpečně „odpadní“ informace odebrat.

Funkci kterou hledáme se jmenuje Remove Unused Media (Odstranti nepoužitá Media). Cubase sama nalezne ty klipy, které nejsou obsaženy v projektu a nabídne nám co s nimi má dále udělat.

Můžeme data přesunout do Trash složky. Tím data oddělíme ale stále se nacházejí na disku. Pokud je chceme skutečně vymazat, dáme příkaz Erase. Pro jistotu, že neodstraníme to co nechceme, je lepší přesunout data nejdříve do koše. Až ke konci celého nahrávání můžeme stopy z disku vymazat.

Video

Jak Vyčistit Projekt od Nepoužitých Klipů? (Cubase)

SHARE IT:

Comments are closed.