Jak vytvořit  píseň ze zvuků židle? Samply ve studiu

Jak vytvořit píseň ze zvuků židle? Samply ve studiu

Jak vytvořit píseň ze zvuků židle? Samply ve studiu. Je možné vytvořit hudební strukturu ze zvuků židle? Jak pracovat se samply v Cubase? Jak funguje Groove Agent, Sampler track a midi pluginy v Cubase?

Jak vytvořit píseň ze zvuků židle? Samply ve studiu.

Jak vytvořit píseň ze zvuků židle?

Práce ve studiu by měla být kreativní a hlavně zábavná. Na začátku tohoto videa byl inspirativní zvuk židle, kterou mám doma. Trochu ztřeštěný nápad se nakonec vyvinul v kreativní výzvu. Lez vytvořit píseň ze zvuků židle?

Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet, jak dalece se dá v tomto případě zajít. Nahrál jsem několik různých zvuků, které šlo ze židle dostat. Tyto samply jsem upravil a pomocí plugin a virtuálních nástrojů použil tak, až z toho vznikla minutu a půl dlouhá skladba.

Tu si poslechněte zde:

Samply ve studiu

Digitální záznam umožňuje pracovat se zvukem v DAW velmi kreativně. Základ samplování je jednoduchý. Nahrajeme jakýkoliv zvuk, převedeme do digitální podoby. Potom už máme nekonečně možností jak takový zvuk upravit.

Pro manipulaci se samply používáme software, který se obecně nazývá Sampler. Samplery dokáží zvuk spouštět na základě povelů Midi. Dokáží daný sampl zvukově upravit. A dokáží daný zvuk přeladit. Kombinace těchto funkcí nám dává možnost vytvořit hudební strukturu v podstatě z čehokoliv.

Jak vytvořit píseň ze zvuků židle? Samply ve studiu.

Samplování v Cubase

Groove Agent

V Cubase máme k dispozici sadů nástrojů, které nám umožňují se samply pracovat. V každé verzi nalezneme virtuální nástroj Groove Agent. Ten je nejen zvuková banka (virtuální bubeník), ale i sampler. Do něj můžeme vkládat jednotlivé samply a ty ovládat z midi stopy nebo instrument tracku. Groove Agent má nejen velmi mnoho možností jak upravit samotný sampl (jeho délka, přeladění atd.) tak i sadu zvukařských nástrojů, které můžeme použít uvnitř Groove Agenta. Např. komprese, ekvalizace, efekty. Ale nejen to, pro lepší ovládání se dají jednotlivé zvuky vyvést na mix Cubase. Pak máme vše pod kontrolou a můžeme se zvukem pracovat jako s jakýmkoliv jiným zdrojem.

Sampler Track

Druhý nástroj, je stopa, která se jmenuje Sampler Track. Ta je součástí Cubase jako jiné druhy stop. Do této stopy vložíme sampl a můžeme ho upravit a ovládat např. midi keyboardem, nebo midi stopou.

Nejpodstatnější rozdíl mezi Groove Agentem a Sampler Trackem je, že Groove Agent je virtuální nástroj – bubenický sekvencer do kterého vložíme zvuk jako úder bubnu a ten opakovaně spouštíme povelem z midi/instrument stopy. Sampler track je typ stopy v Cubase která umožňuje vložený sampl i přeladit. Tvořit harmonii. Obě funkce ovládáme midi povely, ale každá funguje rozdílně.

Beat Designer

V Cubase máme možnost použití midi plugin. Ty fungují podobně jako audio pluginy tak, že je vkládáme do midi insertu. Midi je velmi ohebné pro různé úpravy a tak se použití plugin nabízí. Plugin, který jsem použil pro tvoření paternů se jmenuje Beat Designer. Tento plugin je v podstatě jednoduchý sekvencer, který připomíná např. způsob práce ve Fruity Loops. Vytváříme paterny – dvou – čtyřtaktí. Tyto navolené paterny pak posíláme do Groove Agenta. Nemusíme tedy pracně naklikávat tyto údaje v midi stopě. Beat Designer nám navíc umožňuje přetáhnout vytvořený patern na hlavní pracovní plochu Cubase. Takže si v něm vytvoříme beat dle našich představ, který pak vidíme jako midi stopu.

Efekty

Nedílnou součástí práce na tomto songu jsou audio efekty. V podstatě jde o dva druhy úpravy. Za prvé zvýraznění dynamickými efekty, jako je Envelope Shaper nebo zkreslením. Za druhé vytváření barev pluginy jako je Crystallizer od firmy Soundtoys nebo dozvuky či delaye. Všechny tyto efekty rozšiřují paletu zvuků, které můžeme při práci použít.

Kreativní výzva

Chcete si zkusit sami vytvořit na stejných samplech vlastní zvukovou koláž? Všechny nahrané samply jsem vám připravil ke stažení v ZIP souboru zde. Stáhněte si samply (waw 24bit/44.1 kHz) a začněte tvořit své kompozice. Pokud něco vytvoříte, pošlete mi výsledný výtvor.

Jak vytvořit píseň ze zvuků židle? Samply ve studiu.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Jak vytvořit píseň ze zvuků židle? Samply ve studiu

SHARE IT:

Comments are closed.