K čemu slouží kompresor?

K čemu slouží kompresor?


Kompresor je základní stavební prvek moderního mixu. Je ale třeba jeho funkci chápat správně. Dá se použít ze dvou základních důvodů a ty si vysvětlíme v článku.

Tento článek opět vznikl na základě zajímavého dotazu.

Dave
„Dobry den, chcem sa spytat na asi banalnu vec ale predsa…

Uz viac krat som sa stretol s informaciou – od studiovych inzinierov,
alebo od samotnych hudobnikov, ze tenci onen kompresor dodava ich
zvuku/nahravke “punch”, alebo teda udernost prieraznost atd. vacsinou
to spominali v suvislosti s basovymi frekvenciami. kompresor ma ale za
ulohu vlastne potlacat urcite hlasitosti.

Celkom tomu teda nerozumiem.

Je to v tom, ze sa vdaka tomuto potlaceniu neziaducej hlasitosti
zviraznia ziaduce frekvencie, alebo je to samotnym charakterom
kompresora? popr. ina magia?

Dakujem „

Jak to tedy je?

Kompresor má za úkol zmenšovat dynamické rozdíly mezi nejhlasitějším a nejtišším místem v daném tracku. Tak, aby změny hlasitosti byly menší a daný track se dal lépe zapasovat do celého mixu. Aby se v průběhu přehrávání zvuk v dané stopě neztrácel nebo naopak příliš nevyskakoval.

To je základní funkce kompresoru.

Poslechněte si následující ukázku.

Vokál bez komprese

Všimněte si jak konce frází mají tendenci se ztrácet a jsou výrazně tišší než nástupy.

Vokál s kompresorem

Po použití komprese se track výrazně srovná a např. téměř neslyšný konec fráze v čas 0:08 je mnohem lépe slyšitelný.

Pro tuto ukázku jsem použil toto nastavení

Kompresor má delší náběhový čas (Attack) proto aby transientní náběhy procházely bez ovlivnění. Kratší je čas Relase – Jeho nastavení se řídí rychlostí, nově přicházejícího zvuku ve stopě. Kompresní poměr (Ratio) je zde v nastavení 3.82:1 – což je průměrná hodnota pro tento typ signálu. Pro kompenzaci ztráty hlasitosti zde používám zesílení o +7 dB Make up Gain výstupem.

Ale ..

Je třeba se zamyslet jak kompresor vlastně funguje. 5 základních ovládacích prvků.

Treshold – práh odkud začne kompresor na zvuk působit. Ratio – což je kompresní poměr. Ten určuje o kolik se zvuk ořeže pokud překročí Treshold.

Kompresor pracuje v čase – na to máme další dva parametry Attack a Release

Attack říká jak rychle začne kompresor zabírat a release určuje jak dlouho bude kompresor zabírat. A právě tyto dva parametry nám umožňují dostat do zvuku zpět údernost a energii.

Attack nám tedy umožní tvarovat počáteční, transientní část zvuku. Dlouhý attack nechá transient projít bez komprese, tahle část zvuku zůstane bez omezení. A to je důležitá část zvuku, kterou ucho zachycuje a vnímá jí jako zmíněný Punch nebo-li údernost.

Stejně tak Release – ten nám pomůže zvýraznit sustain nebo-li dozvuk dané stopy.

Takže pokud si představíme situaci kdy dlouhý attack nechá projít transient bez povšimnutí a delší release naopak pracuje i s tišší doznívající částí signálu, jak se to projeví na získání energie?

Odpověď je v poslední ovládacím prvku Make up gain, tedy zesílení hlasitost z kompresoru.

Tento ovladač je poslední v celém zapojení. To znamená, že celý signál zesílíme až po předešlých procesech. Tím vlastně zesílíme nejen transient, ale i tišší části zvuku. To nám přinese do zvuku více detailu a údernosti.

Poslechněte si druhou ukázku

Virbl bez komprese

V této ukázce není tolik třeba rovnat jednotlivé rány, aby měly stejnou hlasitost. Ale zvuk virblu je relativně suchý a pomocí kompresoru mu můžeme dát větší údernost a lepší prezentaci v mixu.

Virbl s kompresorem

Pro tuto ukázku jsem použil toto nastavení

Kompresor má opět delší náběhový čas (Attack) proto aby transient nebyl ořezán. Proti vokálu je zde mnohem delší čas Relase. Ten v tomto nastavení pomáhá zvýraznit i „tělo“ poměrně krátce doznívajícího virblu. Kompresor tak zvýrazňuje i přeslechy z ostatních částí soupravy. Kompresní poměr (Ratio) je podobný jako u vokálu cca okolo 4:1 A opět – pro dorovnání ztráty hlasitosti je zde zdvih výstupní hlasitosti o +8.5 dB.

K čemu slouží kompresor?

Kompresor můžeme použít ke dvěma základním cílům snížení dynamického rozpětí v tracku. Zároveň tím jaké parametry můžeme ovládat, můžeme zvýšit energii a údernost.

Tato „dvojjediná“ role, jak můžeme kompresor v mixu uplatnit vychází z různých záměrů. Primárně se snažíme zasadit track do mixu aby byl stále srozumitelný. Druhý pohled na použití komprese je dosazení energie zpět do tracku a zvýšení jeho prezence v mixu.

Stáhněte si zdarma Ebook o nahrávání v domácím nahrávacím studiu!

K čemu slouží kompresor?

SHARE IT:

Leave a Reply