Klávesy ve studiu – Rozhovor Jiří Neužil 1.část

Klávesy ve studiu – Rozhovor Jiří Neužil 1.část

Klávesy ve studiu – nová, třídílná série o všem co souvisí s klávesovým zvukem a klávesami (nejen) při práci v nahrávacím studiu. Hostem, který odpovídá na moje otázky je Jiří Neužil, klávesista a klavírista, který učí práci s elektronickými nástroji na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Klávesy ve studiu

Pokud budeme chápat klávesy v širším slova smyslu, může se stát zdrojem „umělého“ zvuku téměř cokoliv. Klávesy (a hlavně jejich zvuk) už zdaleka není jen fyzický nástroj, tak jak si běžně tento nástroj představujeme. Různé formy generátorů zvuku od samplerů po bubenické pady nebo čistě softwarové nástroje – to vše se dá propojit a ovládat klávesami.

Jak se v tomto komplexním tématu orientovat si budeme povídat v třídílném rozhovoru s Jiřím Neužilem. Tato minisérie nám na chvilku vystřídá sérii Základy práce v DAW. (Tento seriál nekončí a bude nadále pokračovat)

V prvním části rozhovoru se budeme bavit o:

– Co vše může být klávesový zvuk – Čas 1:00
– „Svatá trojice“ klávesového zvuku – Čas 3:50
– Co je syntéza v klávesových zvucích – Čas 7:25
– Jak si klávesové zvuky třídit – Čas 11:00
– Jak používat zvolený zvuk v závislosti na jeho reálném předobraze (Stylistika hry) – Čas 13:00
– Rozdíl mezi hardwarovým s softwarovým zdrojem zvuku – Čas 17:30
– Jak stavět zvuk podle předobrazu, vzoru – Čas 19:30
– Příprava před nahráváním – Čas 22:40

Video

Rozhovor ke stažení v mp3

Jiří Neužil
Pochází z litoměřické hudební rodiny. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, obory skladba u prof.Karla Růžičky a klavír u prof. Jana Vrány, absolvoval v r.1999. Na této škole dnes působí jako pedagog jazzové klavírní interpretace a elektronických nástrojů.

Od dětství ho zajímá hudební elektronika a především syntetizéry, v letech 1994-96 působil jako jeden z firemních hráčů firmy Yamaha pro ČR. S tamními kolegy Richardem Scheuflerem a Michalem Marešem založil jazzrockovou skupinu Layette, která působila do roku 1997. Od dubna 2001 do prosince 2002 byl členem skupiny Blue Birds předního českého saxofonisty Ivana Myslikovjana.

Spolupracoval s litoměřickým ochotnickým divadelním souborem Li-Di, jako herec i autor scénické hudby. V letech 2001-2012 spolupracoval s divadelním souborem Divadlo Na voru/Golem Theátre (jako multiinstrumentalista, živá scénická hudba), který působil v ČR a ve Francii (festivaly a samostatná vystoupení v Paříži, Nancy, Grenoblu, Mulhouse, Avignonu, Marseille aj.).

S autorem a režisérem Michalem Lázňovským vytvořil hudbu pro jeho rozhlasovou hru Rajchsmaršál a muzejní myš, uvedenou Českým rozhlasem v roce 2015.

V lednu 2002 se také podílel jako interpret a aranžér na multimediálním představení-Pink Floyd revivalu Filipa Benešovského a jeho přátel The Wall 2002, na které úspěšně navázaly další podobné projekty The Wall 2004/2005 a Dark Side Of The Moon. Byl také členem revivalových skupin Václava Neckáře (Praštily) a Miroslava Žbirky (Meky Band), v současnosti působící pod názvem Ajnkesel Buntes. V letech 2009-2013 byl členem skupin Taliesyn, kombinující prvky jazzu, poprocku, folku, keltské a moravské lidové hudby.

Od roku 2012 je členem jazzového souboru Petr Kalfus Sextet, hrající převážně autorský moderní jazz. Také doprovází francouzské šansoniéry při vystoupeních v ČR (Bertille Puissat, Cassita, Malaurie Duffaud, Alain Turban aj.).

Působí také jako studiový hráč, skladatel a aranžér, jeho příležitostnými hudebními partnery byli a jsou např. Český národní symfonický orchestr, Marie Rottrová, Yvonne Sanchez Group, Infinite Quintet, Vít Sázavský, Concept Art Orchestra, Orchestr Františka Honzáka, Big Band Česká Lípa aj.

diskografie:
Richard Scheufler – V rukou tvých (2004)
Jaromír Nohavica – Babylon (2003)
Eva Pilarová – Rodeo (2003)
Esence – Esence (2009)
Taliesyn – Zvesela! (2010)
Stainless Swingers – Deset tanců na hraně (2014)

Články Muzikus
Petr Kalfus Sextet
Ajnkesl Buntes

Kontakt Jiří Neužil – Email
(neuzil@razdva.cz)

Klávesy ve studiu – Rozhovor Jiří Neužil 1.část

SHARE IT:

Leave a Reply