Klávesy ve studiu–Rozhovor Jiří Neužil 2.část

Klávesy ve studiu–Rozhovor Jiří Neužil 2.část

Klávesy ve studiu – druhá část třídílné série o všem co souvisí s klávesovým zvukem a klávesami (nejen) při práci v nahrávacím studiu. Hostem, který odpovídá na moje otázky je Jiří Neužil, klávesista a klavírista, který učí práci s elektronickými nástroji na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Klávesy ve studiu 2

V první části rozhovoru, jsme si povídali o základních stavebních kamenech klávesového zvuku.

V druhé části rozhovoru se budeme bavit o:

– Filozofie tvorby zvuku v klávesových nástrojích – Čas 1:00
– Použití presetu jako vodítka pro tvorbu zvuku – Čas 5:10
– Presety jako vodítko při prezentaci nástroje při nákupu – Čas 7:00
– „Firemní zvuk“ jednotlivých výrobců kláves – Čas 12:20
– Samplování – Čas 16:40
– Dynamika zvuku – Čas 21:00
– Efekty a efektování klávesového zvuku – Čas 24:30

Video

Rozhovor ke stažení v mp3

Jiří Neužil
Pochází z litoměřické hudební rodiny. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, obory skladba u prof.Karla Růžičky a klavír u prof. Jana Vrány, absolvoval v r.1999. Na této škole dnes působí jako pedagog jazzové klavírní interpretace a elektronických nástrojů.

Od dětství ho zajímá hudební elektronika a především syntetizéry, v letech 1994-96 působil jako jeden z firemních hráčů firmy Yamaha pro ČR. S tamními kolegy Richardem Scheuflerem a Michalem Marešem založil jazzrockovou skupinu Layette, která působila do roku 1997. Od dubna 2001 do prosince 2002 byl členem skupiny Blue Birds předního českého saxofonisty Ivana Myslikovjana.

Spolupracoval s litoměřickým ochotnickým divadelním souborem Li-Di, jako herec i autor scénické hudby. V letech 2001-2012 spolupracoval s divadelním souborem Divadlo Na voru/Golem Theátre (jako multiinstrumentalista, živá scénická hudba), který působil v ČR a ve Francii (festivaly a samostatná vystoupení v Paříži, Nancy, Grenoblu, Mulhouse, Avignonu, Marseille aj.).

S autorem a režisérem Michalem Lázňovským vytvořil hudbu pro jeho rozhlasovou hru Rajchsmaršál a muzejní myš, uvedenou Českým rozhlasem v roce 2015.

V lednu 2002 se také podílel jako interpret a aranžér na multimediálním představení-Pink Floyd revivalu Filipa Benešovského a jeho přátel The Wall 2002, na které úspěšně navázaly další podobné projekty The Wall 2004/2005 a Dark Side Of The Moon. Byl také členem revivalových skupin Václava Neckáře (Praštily) a Miroslava Žbirky (Meky Band), v současnosti působící pod názvem Ajnkesel Buntes. V letech 2009-2013 byl členem skupin Taliesyn, kombinující prvky jazzu, poprocku, folku, keltské a moravské lidové hudby.

Od roku 2012 je členem jazzového souboru Petr Kalfus Sextet, hrající převážně autorský moderní jazz. Také doprovází francouzské šansoniéry při vystoupeních v ČR (Bertille Puissat, Cassita, Malaurie Duffaud, Alain Turban aj.).

Působí také jako studiový hráč, skladatel a aranžér, jeho příležitostnými hudebními partnery byli a jsou např. Český národní symfonický orchestr, Marie Rottrová, Yvonne Sanchez Group, Infinite Quintet, Vít Sázavský, Concept Art Orchestra, Orchestr Františka Honzáka, Big Band Česká Lípa aj.

diskografie:
Richard Scheufler – V rukou tvých (2004)
Jaromír Nohavica – Babylon (2003)
Eva Pilarová – Rodeo (2003)
Esence – Esence (2009)
Taliesyn – Zvesela! (2010)
Stainless Swingers – Deset tanců na hraně (2014)

Články Muzikus
Petr Kalfus Sextet
Ajnkesl Buntes

Kontakt Jiří Neužil – Email
(neuzil@razdva.cz)

Klávesy ve studiu – Rozhovor Jiří Neužil 2.část

SHARE IT:

Leave a Reply