Kompresor post fader trik pro mix zpěvu

Kompresor post fader trik pro mix zpěvu

Kompresor post fader trik pro mix zpěvu je méně obvyklá technika mixu. Díky ní můžeme vytěžit maximum jak z kompresoru, tak z automatizace stopy. Kompresor a automatizace se společně doplňují a pomáhají k čisté prezentaci zpěvu v mixu.

Pre a post fader v insertu

Kompresor post fader trik pro mix zpěvu je založený na použití kompresoru v post fader pozici v insertním zapojení. Takové zapojení není zcela obvyklé a na první pohled může vypadat i nesmyslně. Jeho síla je v kombinaci s použitím automatizace.

V případě sendového odesílání je pre a post nastavení, které nalezneme v každém DAW běžné. Nastavení post fader v insertu je v Cubase jedna z novějších funkcí. Jednoduše, efekt v insertním řetězci nastavíme zvuku do cesty až za faderem hlasitosti.

Komprese a automatizace

Téměř v každém mixu musíme sáhnout po kompresoru. Obzvláště u hodně dynamických signálů jako je zpěv. Na jednu stranu chceme, aby byl kompresor slyšet co nejméně, na druhou stranu potřebujeme mít vokální linku srovnanou. Příliš tvrdé nastavení kompresoru track zpěvu spíš zhorší. Proto používáme automatizaci hlasitosti.

Tou řídíme změny hlasitosti, které zní mnohem přirozeněji.

Kompresor post fader trik pro mix zpěvu nám umožňuje takové zapojení, kdy můžeme akci kompresoru snížit na nezbytné minimum.

Pokud totiž zapojíme kompresor v post fader zapojení v insertu, dostává kompresor již upravenou stopu pomocí automatizace. Tak můžeme nastavit kompresor na nižší hodnoty. Výsledkem je dobře dynamicky upravená stopa zpěvu, komprese která nezní nepřirozeně agresivně. Zároveň má dostatečnou míru detailu.

Můžeme sáhnout i po složitějším zapojení, kdy kompresor dáme v insertu pre fader a tím pouze hlídáme špičky signálu. Dále stopu vyhladíme automatizací a na konec přidáme druhý kompresor.

Video

Ovládněte nahrávací studio. Získejte Free Ebook Strategie domácího nahrávacího studia.

Po vyplnění e-mailové adresy vám budu zasílat pravidelné tipy, články, videa,  jak nejefektivněji pracovat se zvukem v domácím nahrávacím studiu.  (Newsletter Blogu oToman Studia)


Vaše osobní údaje zpracovávám na základě těchto podmínek.

SHARE IT:

Comments are closed.