Mastering a mix – jaký je mezi nimi rozdíl?

Mastering a mix – jaký je mezi nimi rozdíl?

Mastering a mix. Dvě zvukařské disciplíny, které spolu souvisejí. Přesto každá z nich má jiný účel. Čím se liší si vysvětlíme v následujícím příspěvku.

Mastering vs Mix

Při vzniku nahrávky jsou tři základní fáze. Záznam, mix a mastering. Záznam je zachycení zdroje zvuku a uložení do nahrávacího software. Při mixu pracujeme s jednotlivými tracky a chceme je sladit v kompaktní, úderný, vyvážený mix. Mastering slouží jako finalizační proces, při kterém ještě zlepšujeme zvukové vlastnosti mixu.

Cíl mixu a cíl masteringu

Od mixu chceme dva cíle. Řemeslně vybalancovat nahrávku. V jednoduchosti to znamená, upravit zvuk tak, aby mix zněl dobře na jakémkoliv poslechu. To znamená vyrovnaný poslech od sluchátek, přes telefon, auto, či hifi systém. Druhý cíl je i pomocí zvuku umocnit sdělení písně. Podpořit náladu a emoci.

Mastering nepracuje s jednotlivými složkami mixu. Úpravy aplikujeme na celou stereo stopu. Cílem je ještě zlepšit sonické vlastnosti nahrávky. Posunout zvuk o krok dále. Vyrovnat rozdíly mezi více tracky, pokud masterujeme celé cd. A také se během masteringu celá nahrávka zesílí.

Mastering a mix – jaký je mezi nimi rozdíl?

Mix se soustředí na jednotlivé stopy. Mastering na celou nahrávku. V mixu sledujeme jak sladit jednotlivé složky nahrávky. Při masterignu vnímáme nahrávku jako celek.

Video

Mastering a mix – jaký je mezi nimi rozdíl?

SHARE IT:

Leave a Reply