MixTip #14 –  Potlačení dozvuku pomocí Side Chain komprese

MixTip #14 – Potlačení dozvuku pomocí Side Chain komprese


Sidechain zapojení kompresoru se v mixu používá v mnoha situacích. Jedna z možností je lepší kontrola objemu reverbu u hodně nahalovaných tracků. To si ukážeme v tomto MixTip #14 – Potlačení dozvuku pomocí Side Chain komprese

Sidechain zapojení

Co je Sidechain zapojení? To je typ zapojení, kdy ovládáme příslušný efekt výstupem z jiné stopy než na té, kterou chceme daným efektem upravit. To znamená, že vyšleme signál z řídící stopy (Např. z kopáku) a zapojíme efekt na stopě, kterou jím chceme ovlivnit. (Např. stopa basy)

Do této stopy zapojíme kompresor a povolíme sidechain nastavení. Tak říkáme efektu, že má přijímat signál odjinud, než ze stopy kde je zapojen.

V našem případě kompresor na stopě basy přijímá signál z kopáku. Smyslem je, aby při každém úderu kopáku, kompresor trochu dynamicky potlačil zvuk basy. Tím dosáhneme to, že kopák nebude na krátkou dobu kdy zní maskován zvukem basy, která si nárokuje stejné frekvenční pole. Kopák bude tedy srozumitelnější.

V sidechain zapojení nepoužíváme jen kompresory. V tomto videu si ukážeme jak můžeme použít kompresor pro lepší kontrolu výrazného dozvuku na vokále.

Vokál vs Reverb

Pokud máme píseň jako je použitá ve videu, kde je dáno stylem použití hlubokého reverbu na vokál, můžeme dojít do situace, kdy vokál začne ztrácet srozumitelnost.

Pokud do výstupu reverbu zapojíme kompresor, pokaždé kdy zpěvák zpívá, kompresor zatlačí reverb trochu do pozadí. To pomůže lépe prezentovat srozumitelnost vokálu. Zároveň v okamžiku, kdy zpěv doznívá, síla reverbu se zvětšuje a může se rozvinout v plné síle a tak je jeho přítomnost nejvíce patrná v okamžiku kdy samotný zpěv odeznívá.

Tak je hlavní „tělo“ vokálu stále srozumitelné a nově nastupující fráze není tak zamazávána dozvukem reverbu. Zároveň je ale v mixu stále dostatek prostoru, který pro vokál zvolíme.

Trik tkví ve správném nastavení kompresoru, hlavně parametrů attack a release, které umožnují správné načasování jak rychle se reverb zavírá a otvírá. Pokud ho nastavíme příliš drasticky, efekt je příliš slyšitelný a zní nepřirozeně. Naopak příliš jemné nastavení, neplní svůj účel vokál zprůhlednit.

Jak kompresor nastavit si ukážeme ve videu.

Video

Hudba ve videu: Chapter A – Thoughts

Facebook
Instagram
Youtube

MixTip #14 – Potlačení dozvuku pomocí Side Chain komprese

SHARE IT:

Leave a Reply