MixTip #18 – Čistý subbas u více basových stop v mixu

MixTip #18 – Čistý subbas u více basových stop v mixu


Jak docílit pevného basu v mixu, pokud máte v mixu více stop, které jsou položené v basech? Podívejte se na následující video.

Subbas v mixu

Dobře umíchaný Low end je základní předpoklad, že bude mix znít dobře jako celek.

Při produkci se často stane, že použijeme více stop stejného zdroje, které jsou nositelem basu. Např. natočení basové kytary do více stop, stejně tak kopák natočený na více mikrofonu atd.

V domácím studiu je tendence použít všechny tyto basové složky ve snaze udělat basovou část mixu co největší. Tento přístup je ale chybný a nefunguje dobře. Výsledkem je to, že nemáme více basů, ale naopak horší definici basové části mixu.

Na vině jsou dva fenomény. Tzv. maskování – zvuky ve stejném frekvenčním pásmu jsou překryté jinými zvuky, které jsou ve stejném pásmu hlasitější.

A druhý důvod je, že u basových zvuků nelze dosáhnout plného sfázování. Pokud máme např. basu natočenou do třech stop, jako je tomu ve videu, není možné mít všechny tři stopy ve fázi po celou dobu. Průběh vln se mění a pokud se nám podaří basu dofázovat na jednom místě, jinde se nám fáze stejně rozejde. Nemáme tedy plnou kontrolu nad tím, že je bas stále čistý.

Pak je lepší použít strategii, kdy si vybereme jednu z basových informací jako nositele hlavního basu a ostatní zvuky tomu podřídit.

Jak na to si ukážeme v následujícím videu.

Video

MixTip #18 Čistý subbas u více basových stop v mixu

SHARE IT:

Leave a Reply