MixTip #21 – Mix pomocí Grup

MixTip #21 – Mix pomocí Grup


V mixu musíme věnovat pozornost mnoha detailům. Čím je mix větší, tím je těžší udržet pozornost na všech místech mixu. Proto se snažíme celý proces co nejvíce zjednodušit. Jedním z nástrojů jak toho dosáhnout je mix pomoci grup.

Mix pomocí Grup

Koncept používání grup není ničím novým. Jedná se o zapojení, kdy určitý počet grup ovládáme skrz jeden společný výstup. Můžeme např. poslat 10 stop bubnů do jedné grupy a skrz ní ovládat všech 10 podřízených stop najednou.

Vytvoříme tak „mix v mixu“, kdy určité sekce můžeme ovládat jedním výstupem. Tento způsob práce přináší velké zjednodušení a přehlednost do celého míchání.

Grupy/Auxy

V rámci jednotlivých DAW se může terminologie odlišovat. V Cubase se setkáme s pojmem Group, v jiných DAW převládá název Aux. Názvy se mohou lišit, ale princip je stejný. Jednotlivé stopy nasměřujeme do společné Group/Aux stopy a v ní je pak ovládáme.

V této nadřazené stopě můžeme použít stejné procesy jako na jednotlivých stopách. Takže můžeme upravit hlasitost, panoramu, použít inzertní efekty a posílat celou grupu sendy do efektů jako je reverb atd. Můžeme pro celou sekci použít automatizaci, což je další silný nástroj při mixu.

Například, máme nahrány doprovodné vokály do 10 stop. Upravovat každý hlas zvlášť je zbytečné. Stačí všech 10 hlasů poslat do grupy a upravit je jedním ekvalizérem a kompresorem. Nejen, že celá tato procedura je mnohem rychlejší, ale šetříme tím zdroje našeho systému. A celý mix se tímto zjednoduší.

Video

MixTip #21 Mix pomocí Grup

SHARE IT:

Leave a Reply