Můžu použít EQ na virtuální nástroje?

Můžu použít EQ na virtuální nástroje?


Můžu použít EQ na virtuální nástroje? Máme v mixu používat ekvalizaci u virtuálních nástrojů? Jsou tyto zvuky jsou připravené na přímé použití?


Jednou z klasických otázek domácího studia je:„Mám v případě použití virtuálních nástrojů v mixu postupovat stejně jako u ostatních zvuků? Nebo mám již procesované zvuky nechat bez úprav?“

Živé vs virtuální zvuky

V domácím studiu zpravidla využíváme virtuální nástroje při tvorbě nahrávek. Např. vytvořit stopy bubnů jde v domácím studiu mnohem snáze pomocí virtuálního bubeníka, než natáčení živého nástroje. Stejně tak můžeme použít jakýkoliv myslitelný zvuk, který ve zvukové bance nalezneme. Jak, ale přistupovat k těmto zdrojům zvuku v mixu?

Na rozdíl od živě nahraných zvuků, jsou tyto zdroje zpravidla již upravené. Jsou na nich uplatněné jak ekvalizace tak komprese. A často v poměrně velké míře. Jde o to, že tyto nástroje jsou vytvořené tak, aby je šlo použít co nejrychleji.

Virtuální zvuky v mixu

Bez ohledu na to, z jakého zdroje zvuk je, vždy se snažíme o to, aby dobře zapadl do kontextu mixu. Pokud máme celý mix složený z těchto virtuálních nástrojů, mohou jednotlivé zvuky znít hutně, ale jakmile je začneme dávat dohromady, přestanou být srozumitelné. Proto je nutná frekvenční úprava i u těchto zdrojů. Berme tedy tyto zvuky jako jakýkoliv jiný zdroj zvuku a nebojme se ho upravit tak, aby nám v mixu dobře fungoval.

Video

Můžu použít EQ na virtuální nástroje?

SHARE IT:

Leave a Reply