Novinky v Cubase 10.5 – 1.Část

Novinky v Cubase 10.5 – 1.Část

Po roce je venku nová verze Cubase. Ve 3 videích se podíváme na to jaké inovace tato verze 10.5 přináší

Stalo se již pravidlem, že listopad je každoročně spojený s příchodem nové verze Cubase. Jaké novinky Cubase 10.5 přináší a zda stojí tato verze za investici se pokusím zodpovědět v sérii 3 videí. Vše předvádím v plné verzi PRO. Pokud některé funkce nevidíte, je možné, že nižší verze je neobsahuje. Vždy se nejdříve podívejte na srovnávací tabulku a ujistěte se, že vaše verze danou funkci umí.

Pokud se vám po instalaci, nové verze zdá být rozlišení neostré, je nutné zapnout HDPI rozlišení. To naleznete v menu PREFERENCE > GENERAL > ENABLE HDPI. Je nutné restartovat program a poté bude vše v pořádku.

V tomto článku se podívám na 3 nejzajímavější novinky v Cubase 10.5.

Combine Select Tools

Tato nová vlastnost míří na rychlejší editaci. Tou zpravidla strávíme dost času a proto je jakékoliv zrychlení vítané. Tato funkce v jednoduchosti spojuje dva nejvíce používané nástroje. Select Tool a Range Tool. Nyní máme možnost používat oba tyto nástroje zároveň bez nutnosti je měnit. Funkce, kterou známe např. ze Studia One nebo Protools. Funkce se automaticky mění dle pozice kurzoru na wawu. V horní části je to Range Tool, v dolní Select Tool. Funkci můžeme aktivovat v menu editačních nástrojů nebo klávesovou zkratkou ALT+ SHIFT + 1.

Import Tracks From Project

V Cubase již byla možnost importovat tracky z jiných projektů do aktuálně otevřeného. Tato funkce byla, ale omezená pouze na audio a midi tracky. Mezi novinky v Cubase 10.5 je i možnost přenášet jakýkoliv typ tracku. Nejen samotné soubory, ale i nastavení stop. Tak můžeme urychlit přenos konkrétního nastavení, např. při práci na rozsáhlejším projektu se stejným nastavením. Nebo importovat stopy z předešlých verzí práce. Jediné co nelze přenést jsou tempo a signature tracky.

Colorized Mixer Channels

Možnost obarvit celé stopy v mixu je další novinka v Cubase 10.5. Tato jednoduchá funkce zlepšuje přehlednost mixu. Vidíme lépe jaké kanály máme před sebou, díky obarvení celého kanálu od shora dolů. Pokud máme systém na obarvování tracků, je mnohem rychlejší se v mixu orientovat. Pro úpravu jdeme na menu PREFERENCE > USER INTERFACE > TRACK AND MIX CONSOLE COLOR.

Video

Novinky v Cubase 10.5 – 1.Část
Více o tomto DAW

SHARE IT:

Leave a Reply