Studio One – Marker Track

Studio One – Marker Track

Ke studiové práci patří rychlost. Vyhledání konkrétního místa v projektu pouze sluchem je pomalé. Pokud chceme mít nad celým projektem stále kontrolu, nabízí nám Studio One – Marker Track. Řešení jak lokalizovat místa v projektu vizuálně. Vytvořené markery slouží jako navigační body.

Studio One – Marker Track

Marker tracky jsou vizuální popisky – nebo „štítky“, které tvoříme přímo v projektu. Tak máme stále vizuální kontrolu kde se nacházejí jednotlivé části nahrávky. (Sloky, Refrény atd..)

A nejen to, markery si můžeme označit místa, ke kterým se potřebujeme vrátit. Různé chyby, které chceme vyřešit nebo si tak označíme nápady, které budeme chtít v projektu vyzkoušet.

Jak Marker tracky fungují ve Studio One?

Markery a Marker Tracky

Pro marker tracky je ve Studiu One použitý zvláštní typ tracku. Ten přidáme do projektu pomocí ikony vlaječky v levém horním rohu. Uvnitř tohoto tracku pak vidíme jednotlivé markery jako malé “praporky” s popisem.

Studio One – Marker track

Defaultní markery Start + End

Pokud založíme nový Song, (tedy projekt na záznam a mix) ve Studio One se vytvoří automaticky dva markery Start + End. Ty se nastavují na délku 5 minut nebo 151 taktů při výchozím tempu 120 bpm.

Tuto hodnotu můžeme změnit při zakládání songu v kolonce Song Lenght – délka songu. Markery se nastaví na příslušnou dobu a tu pak můžeme využít při exportu skladby ze Studio One.

Popis těchto markerů nelze přepsat.

Song Lenght – délka songu

Manipulace s makery

Pokud chceme přidat markery vlastní, máme možnost použít ikonu plus na liště marker tracku. Ikona mínus označený marker odebere.

Rychlejší metodu představuje použití klávesové zkratky Y. Tak můžeme přidávat markery “letmo” při přehrávání nebo probíhajícím záznamu. Můžeme označit místo, kde se vyskytla chyba či jiný důvod, proč se chceme k místu vrátit.

Popis markerů

Pokud markery jen přidáme kl.zkratkou Y, automaticky se pojmenují číslem. To nám zpravidla nestačí a tak můžeme proklinutím na marker otevřít tabulku pro vlastní pojmenování.

Tu můžeme otevřít i při vkládání markerů ve Studio One – Marker Track v “letmém” režimu pomocí klávesové zkratky Shift + Y. (Vytvoříme nový marker a rovnou ho můžeme pojmenovat)

Navigace

Vizuální popis formálních částí skladby nám pomáhá k rychlejší orientaci v projektu. Skutečnou sílu markerů představuje možnost rychlé navigace a dosažení konkrétního místa ve skladbě.

K lokalizaci dalšího či předešlého markeru používáme klávesové zkratky Shift + N (skok na následující marker) Shift + B (skok na předešlý marker). Tak se dostaneme velmi rychle k místu, které hledáme.

Rychlé přeskakování mezi jednotlivými markery během přehrávání umožňuje srovnání různých částí skladby. Dosažení konkrétního markeru provedeme pomocí kl. zkratky Ctrl a příslušného čísla na numerické klávesnici

Funkce Timebase

Na liště marker tracku nalezeneme funkci Timebase. Její pomocí můžeme nastavit jak se bude chovat pozice markeru při změně tempa projektu. Pokud nastavíme funkci na ikonu noty (Beats), markery změní svou pozici při změně tempa.

Naopak, pokud nastavíme ve Studio One – Marker Track na symbol hodin (Seconds), při změně tempa si marker tracky zachovávají svou absolutní pozici.

Stop Playback pomocí Markeru

Zajímavou možnost nalezneme pokud pravou myší klineme na vytvořený marker. Otevře se nám roletka, ve které kromě základní funkcí jako kopírování, mazání máme možnost říct Studio One, že chceme, aby se přehrávání zastavilo v okamžiku, kdy kurzor dosáhne zvoleného markeru.

Zaškrtneme možnost Stop at Marker a kurzor se při přehrávání na markeru zastaví.

Video – Studio One – Marker Track

[thrive_leads id=’6276′]

Celá série Studio One na blogu oToman Studia

Studio One – Marker Track

SHARE IT:

Comments are closed.