Studio One – Monitor

Studio One – Monitor

V každém DAW musíme nastavit to do jaké stopy bude nahráváno a jak bude možné monitorovat nahrávaný zvuk. Jak to nastavit ve Studio One – Monitor funkce si ukážeme v tomto příspěvku.

Dobrý odposlech při nahrávání je důležitá součást nahrávacího procesu. Jak Monitor a monitoring ve Studio One funguje?

Arming

Aby nahrávací software věděl do které konkrétní stopy má zvuk nahrávat, je třeba mu to ukázat. Tomu se říká Arming. Jednoduše zaklikneme ikonu na hlavičce stopy a systém již ví kam má zvuk po spuštění záznamu ukládat. Přítomnost signálu vidíme na měřáku každé stopy. Zde můžeme i kontrolovat sílu signálu, který nám do záznamu jde. Tu pak upravit nastvením gainu převodníku.

Studio One – Monitor

Při nahrávání potřebujeme zpětný poslech toho co právě nahráváme. K tomu slouží monitoring. Proto máme k dispozici tuto funkci na hlavičce stopy v podobě malého reproduktoru. Tato funkce umožní průchod zvuku skrz Studio One opět na výstup převodníku.

Moderní převodníky dokáží odbavovat odposlechové cesty ještě před vstupem do záznamu. Součástí driverů jsou virtuální mixy, kde můžeme smíchat jak signál přicházející ze vstupu převodníku, tak signál vycházející ze Studio One. Pokud takový převodník máme, volíme tuto variantu jako výchozí.

Starší převodníky tuto funkci nemají a tak jsme nuceni signál monitorovat skrz nahrávací software.

Latence

Každý systém potřebuje určitý čas na zpracování signálu. Tomu se říká Latence. Příliš velké zpoždění však při nahrávání plete. Proto je třeba snížit latenci cca na 10 milisekund. Přenastavením bufferu (na nižší hodnoty) v driveru dosáhneme rychlejšího průchodu zvuku skrz nahrávací software. Je dobré po ukončení nahrávací fáze před mixem přepnout DAW zpět do vyššího nastavení bufferu. Tak se zátěž systému odlehčí pro náročnější procesy použité v mixu.

Video

[thrive_leads id=’6276′]

Celá série Studio One na blogu oToman Studia

SHARE IT:

Leave a Reply