Vyčištění kytarových skluzů

Vyčištění kytarových skluzů

Vyčištění kytarových skluzů – Jak se zbavit nežádoucích zvuků, které vznikají pohybem ruky na strunách kytary? Jak se tyto zvuky dají odstranit v domácím nahrávacím studiu?

Nahrávání Kytary

Při nahrávání kytary, hlavně akustických nástrojů se můžeme setkat s nepříjemnou přítomností pisklavých zvuků, které vznikají pohybem ruky na hmatníku. Tyto zvuky působí rušivě a pokud je nahrajeme, je zpravidla nutné je v tracku kontrolovat.

Osobně tyto zvuky neodstraňuji úplně a vnímám je jako součást hry na nástroj. Podobně jako nádechy u vokálních stop, neodstraňuji je zcela, pouze jejich intenzitu snížím, pokud je to potřeba. Pomocí editačních technik lze tyto problémy lépe kontrolovat a jejich míru v tracku ohlídat.

Začněte u zdroje

Dříve než se pustíme do úmorného editování, věnujte pozornost samotnému zdroji zvuku. Pokud je tento zvuk přítomný ve vaší hře, je dobré se zamyslet proč vzniká. Příčinou může být špatně seřízený nástroj a bude třeba seřídit výšku dohmatu strun. Další možný problém je struna samotná. Experimentujte a vyměňte strun za jiné. Problém mohou způsobovat potící se ruce hráče i technika hry. Zkoumejte příčinu tohoto problému ještě před samotným záznamem.

Pracujte s mikrofony

Problém můžeme eliminovat i vhodným nastavením mikrofonu. V této sérii se používání mikrofonu věnuji detailně. Pokud bude mikrofon namířený přímo na krk nástroje, bude tyto zvuky snímat s větší intenzitou, než pokud bude namířený více na tělo. Polohování mikrofonů vysvětluji zde v druhém videu celé série o použití mikrofonů.

Editace záznamu kytar

Pokud již pazvuk ve stopě máme, můžeme použít několik kroků k jeho potlačení. Tato editace je zdlouhavá a vyžaduje jít k jednotlivým problematickým místům a ta řešit ručně.

1. Automatizace hlasitosti

Pro řešení využijeme automatizace. Nejdříve se zaměříme na automatizace hlasitosti. U každého problematického místa snížíme hlasitost a tím i přítomnost problému v mixu.

2. Automatizace ekvalizace

Druhý krok je snížení objemu frekvence pazvuku. Tyto zvuky leží zhruba v pásmech 1000 – 3000 Hz. Zde budeme hledat, kde leží jádro tohoto rušivého zvuku. Vybrané pásmo pak snížíme ekvalizérem a automatizací nastavíme jeho zapnutí pouze na místech problému.

Tak si zajistíme kontrolu nad tímto problémem, ale nebudeme zbytečně zatěžovat celý track nadměrnou ekvalizací.

Video

Vyčištění kytarových skluzů

SHARE IT:

Comments are closed.