Zvuková karta – všechny ovládací prvky

Zvuková karta – všechny ovládací prvky

Rozumíte všem vstupům a výstupům na zvukové kartě? Víte k čemu slouží SPDIF nebo ADAT? Jaké další možnosti zapojení a ovládání na zvukovce máme? A na co všechno by jsme měli při výběru převodníku do domácího nahrávacího studia myslet? Zvuková karta – a všechny její ovládací prvky si vysvětlíme v tomto videu.

Ovládací prvky nahrávací karty

Výběr zvukové karty a její obsluha je jedním z kroků, který musíme udělat v domácím studiu, pokud chceme začít nahrávat. K čemu slouží všechno ovládací prvky? Co vše lze do zvukové karty zapojit? Pojďme se blíž podívat na možnosti jaké nám převodníky nabízejí.

Externí převodník

Převodník, zvukovka, zvuková karta – všechny tyto názvy používáme pro popis zařízení, které slouží v domácím studiu jako rozhraní mezi analogovým a digitálním světem zvuku. Převodník umožňuje signál převést z analogové podoby do jedniček a nul. Stejně tak můžeme zvuk zpětně převést do analogu.

V domácím studiu pořizujme zpravidla převodníky jako externí zařízení, které nám umožňují kromě zapojení zdrojů signálu další možnosti práce se zvukem.

Externí podoba převodníku má mnoho výhod. Kromě snazšího zapojování zdrojů jsou zvukovky osazené ovládacími prvky, které jsou snadno dostupné.

Malý vs velý systém

Zvukovou kartu můžeme vybrat dle náročnosti práce, kterou chceme dělat. Pokud nám stačí nahrávání jednoho či dvou zdrojů současně, nepotřebujeme zařízení s 8 vstupy. Menší systémy, zpravidla karty se 2 vstupy jsou dobrým startovním vybavením.

Je ale dobré zvážit, zda nezakoupit rovnou větší systém s tím, že do budoucnosti větší konektivitu využijeme.

Co při výběru zvážit

Určitě kromě počtu vstupů je důležitý typ připojení. Má zvuková karta USB, Firewire nebo Thunderbold? Typ připojení musíme zvážit dříve než kartu zakoupíme.

Výhodné je mít více výstupů na sluchátka. Dalším užitečným prvkem jsou Pady (útlumové prvky), které umožní nahrát i velmi hlasité signály.

Kolik výstupů máme k dispozici? Více párů linkových výstupů se nám může v budoucnosti hodit. U složitějších systémů – máme k dispozici rozšiřující formát ADAT?

Jakou kvalitu mají vstupní předzesilovače?

Další důležitou součástí zvukové karty je kvalita driveru. Driver je software, který řídí komunikaci mezi převodníkem a počítačem. Čím lepší drivery jsou, tím stabilnější chod nám převodníky nabízejí.

Video

Zvuková karta – všechny ovládací prvky

SHARE IT:

Comments are closed.