Síla subtraktivní ekvalizace

Síla subtraktivní ekvalizace


Subtraktivní ekvalizace, nejkratší cesta k čistým a vybalancovaným nahrávkám. Co se pod tímto názvem skrývá? Pojďme si to vysvětlit v tomto příspěvku.

Subtraktivní ekvalizace

Název této techniky můžeme přeložit jako:„Nejdříve uber, potom přidávej.“ I když to zní triviálně, u začínajících zvukařů se setkáváme s obráceným přístupem. Je celkem logické, že pokud sáhnou po ekvalizaci, mají tendenci jí použít v prvním plánu pro zvýraznění jednotlivých stop. Hlavně proto, že takové úpravy, jsou prostě lépe slyšet.

Jak jsme si vysvětlovali v předešlém videu, ekvalizaci musíme dělat v kontextu celého mixu. Problém je, že pouhé zesilování frekvencí ve výsledku zvuk nahrávky zhorší. Je k tomu více důvodů.

Čistší mix

Každým zesílením, zvýrazňujeme „nečistoty“ v dané stopě. Např. špatně znějící akustiku místnosti.

Zmenšujeme dynamickou rozteč mixu. Ekvalizér je v podstatě chytrý fader hlasitosti, který zesiluje vybraná pásma. Každé zesílení se nám projeví v celkové hlasitosti mixu.

Nejpodstatnější ale je, že tím nevytváříme „kapsy“ pro ostatní zvuky. Pokud všechny stopy pouze zvýrazníme, bude mix nepřehledný a nevybalancovaný.

Subtraktivní ekvalizace je technika, kdy nejdříve odstraníme všechny nadbytečné a kazové frekvence. Mix tím výrazně odlehčíme a provzdušníme. V druhém kroku zvuk zvýrazníme, pokud je to třeba.

Video

Síla subtraktivní ekvalizace

SHARE IT:

Leave a Reply