Co je DYNAMICKÝ Ekvalizér?
Co je DYNAMICKÝ Ekvalizér? Kdy v mixu běžný ekvalizér nestačí? Jak dynamický ekvalizér pomůže vyřešit složitější místa v mixu?
Statická vs Dynamická ekvalizace
V mixu dříve či později sáhneme po ekvalizaci. Tímto efektem začneme tvarovat frekvenční část mixu. Při použití běžného ekvalizéru upravíme zvolené pásmo a to je již zesílené či zeslabené v celé stopě. Pro základní ekvalizaci nám tento zásah stačí.
Můžeme být v situaci, kdy potřebujeme korigovat problematickou frekvenci/zvuk, který se ve stopě objevuje nahodile, nebo pravidelně za určitý časový interval. V tento moment je lepším řešením dynamický ekvalizér.
Dynamický ekvalizér
Tento způsob ekvalizace v sobě spojuje dva efekty – Ekvalizér a kompresor. V jednoduchosti – zvolené pásmo reaguje na příchozí zvuk dynamicky. To znamená, čím více se v daném pásmu objevuje energie, tím více ho ekvalizér potlačuje či zesiluje. Jeho reakce není statická, ale mění se s ohledem na sílu signálu v upravovaném frekvenčním poli.
Ekvalizace je v takovém případě více adresná a neovlivňuje tolik celkový zvuk stopy. Můžeme ekvalizaci nastavit i více agresivně a přesto celý zvuk stopy / mixu bude čistší.
Můžeme tak kontrolovat problematická místa v mixu jako ostré činely v overheadech, sykavky ve zpěvu, rezonance v jaké komkoliv místě, kde se na zvuku negativně podepisuje špatná akustika.