Proč je EFEKTOVÁNÍ přes SENDY Výhodnější?
Proč je EFEKTOVÁNÍ přes SENDY Výhodnější? Při použití efektů jako Delay nebo Reverb máme dvě možnosti zapojení. Buď insertně nebo pomocí sendu. Proč je u těchto efektů Send zapojení výhodnější?
Send vs Inzert
Téma zapojení efektů není nové, přesto se setkávám u projektů svých klientů se situací, kdy používají efekty v mixu nevhodně. Technicky vzato, není takový problém zapojit Delay či Reverb do inzertu. Je to ale nevýhodná strategie a v tomto příspěvku si vysvětlíme proč.
Jaký je rozdíl mezi inzerty a sendy jsem vysvětloval na blogu zde.
V jednoduchosti – v inzertním zapojení zvuk prochází skrz efekt na 100%. Proto z logiky takového zapojení v inzertu používáme efekty, kterými zvuk upravujeme plně. Typicky Ekvalizér nebo Kompresor.
Send zapojení umožňuje zaslat signál ve zvoleném poměru a efekt přes inzertní sběrnici přimíchávat.
Co z toho pro mix plyne?
Zapojte vše výhodně
Ano výhodně… Jak uvádím výše, nelze v tomto případě použít slovo správně. Není problém použít např. Delay jako první plugin v inzertním slotu např. stopy kytary. Delay bude dělat to co chceme. Nese to ale mnoho nevýhod.
1. Zdlouhavé nastavování
Pokud chceme efektovat např. 10 stop kytar, znamená to vložit delay na každou jednotlivou stopu. To je zdlouhavé i když umíte pracovat s nahrávacím softwarem rychle. Je rychlejší založit FX stopu či podobný výstup a do něj zapojit plugin pouze jednou. Do tohoto výstupu již snadno zašleme konkrétní track, který chceme upravit.
2. Zdlouhavé úpravy
Stejný problém navazuje v okamžiku kdy potřebujete daný efekt upravit. Stačí jeden parametr. V ten okamžik je nezbytné otevřít jeden každý plugin a upravit ho. Navíc, taková úprava je nekonzistentní, postupná. Pokud upravíme jeden efekt v send zapojení, slyšíme změnu okamžitě na všech stopách.
3. Řazení plugin
Pokud použijeme např. delay jako první efekt v insertu, je jasné, že další efekty v insertním slotu jako ekvalizace nebo komprese reagují na tento efektovaný zvuk. Nejen, že tyto efekty budou reagovat jinak, ale samozřejmě tím upravujeme i samotnou barvu efektu. To sice zpravidla děláme, ale odděleně od kořenového zvuku.
4. Složitější Workflow
Pokud máme Delaye v insertu, přicházíme o jednu zásadní věc – možnost řídit jejich objem pomocí odesílání skrz send. Zpravidla vidíme v mixu táhlo nebo fader, kterým zasíláme určitý objem signálu do FX sběrnice. Tyto ovladače jsou zpravidla součástí mixu a nám stačí otevřít mix a v něm vše upravit. Vidíme všechny stopy najednou. Pro úpravu objemu signálu v inzertních zapojeních musíme otevírat konkrétních plugin a nastavení změnit v něm.
5. Mix pomocí sendu
Další nevýhodou je to co zmiňuji o bod výše – ztráta možnosti míchat poměrově daný signál do FX stopy. Obrovskou výhodou send zapojení je, že můžeme skrz jednu FX Stopu nastavit různý objem (hloubku) efektu napříč celým mixem. Jinak řečeno, můžeme do jedné sběrnice zaslat různou hlasitost z kořenových stop a řídit tak objem efektu bez nutnosti zapojovat další plugin.
Děláme tedy to co je podstatou úpravy stop – mícháme.
6. Nadměrné zatížení zdrojů
Posledním faktorem je, že použití efektů jako je Delay a hlavně Reverb v inzertu znamená zbytečné zatěžování zdrojů počítače. Pravda, dnes již máme relativně velkou výkonnostní rezervu, ale dříve či později se zahltí každý systém. Send je elegantní řešení jak zásadně snížit nároky na počítač a jeho systém.
Video
Proč je EFEKTOVÁNÍ přes SENDY Výhodnější?