Cubase – 5 Tipů pro Key Editor (MIDI)
Key Editor v Cubase je nástroj pro úpravu MIDI partů. V něm nalezneme mnoho užitečných funkcí, které zrychlují zápis a tvoření MIDI stop. V tomto příspěvku vám ukážu 5 tipů pro rychlejší a efektivnější zápis a úpravu MIDI tracků v Cubase.
Key Editor
Práce s MIDI je jednou z nejsilnějších zbraní, kterou Cubase nabízí. Právě v této oblasti je to velmi silný software a pro autory je k dispozici mnoho chytrých funkcí.
Srdcem práce s MIDI je v Cubase Key editor. Speciální prostředí pro úpravu nahraných MIDI informací.
1.Step Record
Tato funkce umožňuje nahrávat v krocích. To znamená, nemusíme nahrávat noty při spuštěném přehrávání, ale vkládáme je „krokově“.
V key editoru nalezneme funkce, které chod step rekordu řídí. Nejdříve musíme aktivovat samotnou funkci příslušnou ikonou.
Další krok je aktivování funkcí zda se bude zaznamenávat celý akord nebo jen jedna nota a zda bude do záznamu zahrnuta i tlaková citlivost, tedy velocity hodnota.
Step record pak funguje dle nastavení dvou kvantizačních menu. Základní kvantizační menu určuje po jakých časových hodnotách se budou noty vkládat. Např. pokud nastavíme celou dobu, každý další akord se dosadí na novou celou dobu.
Druhou hodnotou je délka vložené informace. To znamená, akord může trvat celý takt, dvě doby atd. To nastavíme v druhém kvantizačním menu, které má na začátku velké L (Lenght – délka)
Aktuální pozici poznáme dle vertikálního modrého kurzoru, který můžeme posouvat pomocí šipek na klávesnici.
2.Lokální record
Pokud vytvoříme MIDI part a chceme do něj nahrát další noty, musíme aktivovat funkci lokálního záznamu. Tu nalezneme v levém horním rohu Key editoru. Pokud tuto funkci neaktivuejme a spustíme záznam, nová MIDI informace se vloží do stopy jako další vrstva.
Tu sice lze prolnout se stopou předešlou, ale rychlejší je nahrávat do daného partu přímo.
3.Oprava Sustainu
Jeden z problémů může být přeznívající sustain – přeznívající dozvuk. Pokud je zvuk nahraný i s „pedálem“ je doznívající nota tak dlouhá, že přechází i do nástupu noty následující. To můžeme opravit příkazem Pedals to Note Lenght v Key Editoru v menu Lenght. Ten srovná sustain tak, aby nepřecházel do následujících not či akordů.
4. Oprava délky not
Jiný problém mohou představovat překrývající se noty. Ty vzniknout zpravidla u přímého záznamu a tato chyba je celkem častá. Opět v menu Lenght nalezneme jak táhlo pro zkrácení či prodloužení délky not, tak příkaz Delete Overlaps. Tento příkaz odstraní např. přečnívající konec akordu, který zasahuje do akordu následujícího.
5. Zápis Akordů
Pokud máte přehled v hudební teorii, velmi vám pomůže pro zápis akordů funkce Chord Editing. Zde si můžeme vybrat akordy typologicky (Dur, moll, dominanta a další varianty) a ty vkládat do projektu. Akordům lze měnit i vocing, tedy tvořit různé obraty a varianty.
Další skvělou možností je pak převést danou informaci do Chord tracku. Ten pak lez propojit s dalšími funkcemi napříč celým softwarem.
Video
Cubase – 5 Tipů pro Key Editor (MIDI)